pieniadz.pl

Jak duże są różnice w wysokości emerytur pobieranych przez polskich seniorów?

niedziela, 29-01-2017 godz. 20:08

W poszczególnych regionach Polski wysokość pobieranych przez seniorów emerytur jest bardzo zróżnicowana. W 2016r. najwyższe świadczenia otrzymywały osoby starsze żyjące w woj. śląskim, natomiast najniższe trafiały do mieszkańców Podkarpacia. Niestety, eksperci przewidują, że różnice te będą się jeszcze pogłębiały. Powodem będą głównie różnice w samych zarobkach.
Z doniesieÅ„ Polskiej Agencji Prasowej wynika, że różnice w wysokoÅ›ci emerytur pobieranych przez Polaków mieszkajÄ…cych w różnych częściach kraju już sÄ… spore, a wedÅ‚ug ekspertów, bÄ™dÄ… jeszcze wiÄ™ksze. Wynika to głównie ze wzrostu wynagrodzeÅ„,  na podstawie których naliczane sÄ… Å›wiadczenia dla osób bÄ™dÄ…cych w stanie spoczynku zawodowego.

Na podstawie ubiegłorocznych danych można stwierdzić, że najniższe emerytury trafiały do seniorów żyjących w woj. podkarpackim, a najwyższe pobierali mieszkańcy woj. śląskiego. Poza Górnym Śląskiem emerytury przekraczające średnią krajową odnotowano jedynie w woj. mazowieckim. Specjaliści zauważają jednak, że różnice nie są jeszcze znaczące. Wyłącznie Górny Śląsk dość wyraźnie wybija się na tle pozostałych regionów Polski.

Nie jest nowością fakt, że wysokość emerytur jest ściśle związana z kondycją gospodarczą poszczególnych terenów. Wynika to ze sposobu naliczania świadczeń. Ich wysokość zależna jest od zarobków uzyskiwanych w trakcie kariery zawodowej, a to znaczy, że im lepsze perspektywy zawodowe panują w danym regionie, tym lepszą pracę i wyższe płace mają jego mieszkańcy. Po przejściu na emeryturę, nadal mogą więc liczyć na większe dochody.

Pozytywną informacją jest natomiast ewidentny wzrost przeciętnej kwoty emerytur. W 2000r. było to zaledwie 1000zł, a w ubiegłym roku średnia ich wysokość przekraczała 2170zł. Według danych zebranych przez GUS, najniższe emerytury, czyli te wypłacane na Podkarpaciu, stanowiły tylko 84,9% średniej stawki krajowej. Słabo wyglądała też sytuacja na Podlasiu, gdzie było to 87% i w woj. świętokrzyskim, gdzie było to 87,5% przeciętnej emerytury.

Seniorzy z Górnego Śląska otrzymywali za to emerytury w wysokości stanowiącej 117% średniej stawki emerytalnej. Na Mazowszu było to 100,4%. W pozostałych województwach świadczenia emerytalne były nieco niższe od przeciętnej emerytury wyliczanej dla kraju.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jak duże są różnice w wysokości emerytur pobieranych przez polskich seniorów?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm