pieniadz.pl

Grecja poprawiła nastroje

poniedziałek, 13-02-2012 godz. 16:04

Puste kalendarium makroekonomiczne i brak bieżących wydarzeń spowodował że poniedziałkowa sesja na rynkach przebiegła w bardzo spokojny sposób. Rynki dyskontowały niedzielne porozumienie w Grecji, ale do euforii była daleka droga. Już od samego rana widać było, że rynki po niedzielnym porozumieniu w Grecji są nadal w stosunkowo sceptycznych nastrojach.
Sytuacja w Grecji nadal jest bowiem daleka od dobrej, a ugody z prywatnymi wierzycielami nadal nie ma. Nie ma zatem też aktualnie szans na wypłatę kolejnej transzy pakietu pomocowego. Indeksy rosły nieznacznie, podobnie jak stosunkowo chłodno niewielką zwyżką zareagował EUR/USD. Optymizmu starczyło na około dwie godziny notowań, bo potem w przewadze były już niedźwiedzie i eurodolar zaczął kierować się na południe. Skala wahań była jednak bardzo mała i wykres oscylował przez całą sesję w okolicach pomiędzy 1,3280 a 1,3220.

Graczom zabrakło dziś impulsów do podjęcia decyzji w kwestii obrania konkretnego kierunku w handlu ze względu na puste kalendarium makroekonomiczne oraz brak istotnym bieżących doniesień. W zasadzie jedyną atrakcją dzisiejszej sesji była aukcja włoskich bonów skarbowych, która przebiegła spokojnie, a bony sprzedały się w zaplanowanej ilości i przy mniejszej niż poprzednio rentowności, ale przy nieco mniejszym niż poprzednio popycie. Na to wydarzenie EUR/USD zareagował tylko nieznacznie. Przez większą część dzisiejszych notowań spadały rentowności na rynku długu. Premia za włoskie 10-latki spadła nawet poniżej 5,5 proc (poniżej poziomu polskich 10 latek). Wpływ tego czynnika widać było jednak głównie na parkietach giełdowych, a rynki walutowe niemal całkowicie ten fakt dziś ignorowały.

W miarÄ™ zbliżania siÄ™ do startu Amerykanów nastroje na EUR/USD lekko siÄ™ poprawiaÅ‚y, a sam wykres próbowaÅ‚ odbicia z okolic 1,3235. Ugrać udaÅ‚o siÄ™ jednak relatywnie niewiele i wykres zameldowaÅ‚ siÄ™ chwilowo na poziomie 1,3245. WejÅ›cie inwestorów zza oceanu nie wpÅ‚ynęło jednak ostatecznie znaczÄ…co na poprawÄ™ nastrojów inwestycyjnych. Po dodatnim otwarciu mniej wiÄ™cej na poziomie wczeÅ›niejszych wartoÅ›ci kontraktów terminowych, które byÅ‚y już w cenach, same indeksy i wykres eurodolara zaczęły siÄ™ nieznacznie osuwać, a zwyżka z poczÄ…tku handlu zostaÅ‚a szybko zniwelowana. ByÅ‚y to jednak zmiany zupeÅ‚nie nic nie znaczÄ…ce w szerszej perspektywie i tuż po godzinie 16:00 wykres znajdowaÅ‚ siÄ™ na poziomie 1,3225, co oznacza, że w ciÄ…gu dzisiejszej sesji wzrósÅ‚ o 0,2 proc. Warto odnotować również, iż Europejski Bank Centralny poinformowaÅ‚, że w ubiegÅ‚ym tygodniu skupiÅ‚ obligacje paÅ„stw Strefy Euro za kwotÄ™ 59 mln euro, czyli nieco mniej niż tydzieÅ„ wczeÅ›niej, kiedy byÅ‚o to ponad 120 mln euro. 

Złoty zaczyna tydzień od umocnienia

Pierwszą sesję nowego tygodnia złoty może zaliczyć do udanych. W okolicy godziny 16:00 rodzima waluta zyskiwał wobec euro 0,7proc., zaś wobec dolara prawie 1proc. Głównym czynnikiem sprzyjającym dzisiejszej aprecjacji złotego było niedzielne wydarzenie. Przyjęcie przez parlament w Atenach nowego programu oszczędnościowego, który zbliżył Grecję do otrzymania kolejnego pakietu pomocowego i odsunął ryzyko niekontrolowanego bankructwa ucieszył inwestorów. Dzięki temu byli dziś oni bardziej skłonni do kupowania mniej pewnych aktywów. Jednak po sesji azjatyckiej, zapał nieco zmalał i przez większą część sesji londyńskiej notowania poruszały się w trendzie bocznym.

Oprócz wydarzeÅ„ z Hellady wpÅ‚yw na zÅ‚otego, choć zdecydowanie mniejszy wywarÅ‚ również Andrzej RzoÅ„ca, czÅ‚onek Rady Polityki Pieniężnej. W wywiadzie stwierdziÅ‚ on, że nie widzi szans na obniżkÄ™ stóp procentowych. DodaÅ‚ on także, że spowolnienie gospodarcze bÄ™dzie umiarkowane, a rozluźnienie monetarne nie zapobiegÅ‚o by temu. Tu już kolejny jastrzÄ™bi gÅ‚os ze strony RPP, który potwierdza stanowisko tego organu. Taka postawa jest już jednak ujÄ™ta w cenach dlatego też, zÅ‚oty w ograniczonym stopniu reaguje na takie gÅ‚osy. Bardziej za to jest podatny na czynniki zewnÄ™trzne.  

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Grecja poprawiła nastroje.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm