pieniadz.pl

Gminy nie chcą płacić becikowego

poniedziałek, 19-03-2012 godz. 10:10

"Rzeczpospolita" poinformowała, że gminy zaciskają pasa, dlatego nie chcą płacić za urodzenie dziecka. W ciągu roku liczba zapomóg dla rodziców spadła o jedna czwartą.
W 2011 roku gminy wypłaciły 14,5 tysiąca jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka. Rok wcześniej było ich 19,5 tysiąca. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, na które powołuje się dziennik, wynika, że świadczenia te są również coraz niższe. W 2011 roku przeciętna wysokość tak zwanego "becikowego" wynosiła ponad 808 złotych, a dwa lata temu była o 50 złotych wyższa.

Prym w wydawaniu becikowego wiodły podwarszawskie Ząbki, które w poprzednim roku zlikwidowały to świadczenie. Dzięki temu uruchomiły dwie darmowe linie autobusowe dla mieszkańców. Robert Perkowski - burmistrz Ząbek - przyznał w rozmowie z Rzeczpospolitą: "Mamy coraz więcej wydatków, coraz mniejsze wpływy z podatku dochodowego". W 2011 roku Ząbki musiały wypłacić za urodzenie dzieci 7 milionów złotych. Perkowski dodaje: "Liczba beneficjentów zaczęła rosnąć lawinowo. Odkryliśmy, że część osób chciała wyłudzić zapomogę, np. meldując się w naszej gminie tylko na chwilę" – dodaje Perkowski.

Na podobny krok zdecydowały się śląskie Marklowice, Olsztyn, Wadowice. Np. Olsztyn oszczędza w ten sposób prawie 360 tysięcy złotych, przy czym na tego typu wsparcie nadal mogą liczyć najbiedniejsi mieszkańcy. Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski od blisko dwóch lat bezskutecznie próbuje zlikwidować gminne becikowe - 1000 złotych na dziecko bez względu na dochód. W poprzednim roku kosztowało to miasto 6 milionów złotych.

Majchrowski chce zostawić te Å›rodki najuboższym, a resztÄ™ przeznaczyć na rodziny zastÄ™pcze i żłobki. Do swojego pomysÅ‚u nie może jednak przekonać radnych. Na swoim blogu prezydent Krakowa stwierdziÅ‚: "Jednorazowe 1000 zÅ‚ od gminy i 1000 zÅ‚ od paÅ„stwa nie rozwiąże niestety problemu osób, które zdajÄ… sobie sprawÄ™, że na utrzymanie i wychowanie dziecka nie bÄ™dzie ich stać. Dlatego wÅ‚aÅ›nie becikowe nie spowodowaÅ‚o lawinowego wzrostu liczby urodzeÅ„. Z kolei dla osób zamożnych, 1000 zÅ‚ jest miÅ‚ym prezentem bez wiÄ™kszego znaczenia, bez którego i tak by sobie poradzili". 

Ze stanowiskiem Majchrowskiego zgadza się Michał Myck, dyrektor Centrum Analiz Ekonomicznych: "Jakikolwiek wpływ becikowego na dzietność jest minimalny, a w takiej sytuacji zachowanie gmin zdaje się być zrozumiałe".

WyjÄ…tkiem jest 4,5-tysiÄ™czny Kleszczów. Najbogatsza gmina w Polsce wypÅ‚aca ona 3 tysiÄ…ce zÅ‚otych na każde dziecko.  Jerzy Starchocki - rzecznik gminy - oznajmiÅ‚ w rozmowie z gazetÄ…: "Nie planujemy wprowadzania zmian w obowiÄ…zujÄ…cych zasadach przyznawania gminnego becikowego". W poprzednim roku gmina ta przeznaczyÅ‚a na 255 tysiÄ™cy zÅ‚otych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Gminy nie chcą płacić becikowego.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm