pieniadz.pl

Gdzie w Polsce występuje największe, a gdzie najmniejsze długotrwałe bezrobocie?

niedziela, 11-08-2013 godz. 10:10

Jak szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, długotrwałe bezrobocie w naszym kraju wynosi 34,6%. Oznacza to, że taki odsetek spośród wszystkich bezrobotnych nie ma zatrudnienia już od ponad roku. Kolejnych kilkanaście procent to osoby, które nie mają pracy już od ponad 2 lat. Należy przy tym dodać, że przeciętnie to kobiety pozostają dłużej bezrobotne – średnio jest to 11,8 miesiąca, a u mężczyzn 10,1 miesiąca.
Poza tym, z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że to mieszkańcy miast krócej poszukują pracy. Co ciekawe, nienajlepiej radzą sobie na rynku pracy osoby w młodym wieku mające wyższe wykształcenie.

Jeśli chodzi o sytuację w konkretnych województwach, to najmniejszy odsetek długotrwale bezrobotnych żyje w woj. lubuskim. Jest ich 27,1%. O 2% więcej (29,1%) długotrwale bezrobotnych żyje w woj. wielkopolskim. Ten wynik nie zaskakuje, bo jednocześnie, w tym samym regionie ogólne bezrobocie jest najniższe w kraju.

W woj. pomorskim już od ponad roku bez zatrudnienia pozostaje 29,5% spośród wszystkich bezrobotnych. Jeszcze wyższy odsetek bezrobotnych nie mających pracy dłużej niż 12 miesięcy żyje w woj. śląskim, gdzie stanowią oni 29,8% wśród wszystkich osób nie mających pracy.

W woj. opolskim jest to 30,5%, a na Dolnym Śląsku długotrwale bezrobotni stanowią 32,3% w grupie mieszkańców nie mających zatrudnienia. Na dalszej pozycji znajduje się woj. warmińsko-mazurskie, w którym udział długotrwale bezrobotnych w całej grupie osób bez pracy wynosi 32,7%.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w woj. zachodniopomorskim (33,2%) oraz w woj. świętokrzyskim (35,1%). Taki sam wynik, jak w świętokrzyskim odnotowano również w woj. łódzkim. W Małopolsce odsetek długotrwale bezrobotnych wynosi 34,3%, a w kujawsko-pomorskim jest ich aż 36,9%.

Na Mazowszu odnotowano aż 39,1% osób nie mających zatrudnienia dłużej niż rok. Ten wynik może nieco dziwić, bo wydawać by się mogło, że w stolicy sytuacja jest stosunkowo dobra, a ze względu na wiele inwestycji polskich i zagranicznych firm, pracę można znaleźć stosunkowo szybko. Okazuje się jednak, że zapotrzebowanie jest tylko na ściśle określonych pracowników i nie każdy może liczyć na znalezienie pracy tak szybko, jakby się tego spodziewał.

Taki sam odsetek długotrwale bezrobotnych, jaki odnotowano w woj. mazowieckim widoczny jest też w woj. podlaskim. Kiedy porównamy te dwa regiony pod względem tempa rozwoju i ogólnej kondycji gospodarczej, to identyczny wynik wydaje się być naprawdę zaskakujący.

Więcej niż na Mazowszu i na Podlasiu długotrwale bezrobotnych jest już tylko w woj. lubelskim (39,7%) oraz w woj. podkarpackim, gdzie odsetek bezrobotnych nie mających pracy od przeszło 12 miesięcy jest szczególnie wysoki – przekroczył 40%, wskazując 41,6%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Gdzie w Polsce występuje największe, a gdzie najmniejsze długotrwałe bezrobocie?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm