pieniadz.pl

GUS opublikował lutowe dane dotyczące wynagrodzenia i zatrudnienia w Polsce

poniedziałek, 18-03-2013 godz. 17:05

Średnie wynagrodzenie w Polsce wyniosło w lutym 3709,99zł – tak wynika z danych opublikowanych dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego jest to wzrost o 4,0%. Natomiast w ujęciu miesięcznym przeciętna polska pensja zwiększyła się o 0,8%. Są to dane sporo lepsze od prognoz eksperckich, które zakładały wzrost na poziomie 2,6 w ujęciu rocznym i spadek wynoszący 0,4% m/m.
Jeżeli pod uwagę wzięte zostaną wynagrodzenia bez wypłat z zysku, to średnia stawka miesięczna wyniesie 3708,69zł. Oznacza to, że przeciętna pensja wzrosła o 3,9% w stosunku rocznym oraz o 0,8% w porównaniu do stycznia bieżącego roku.

Jeśli natomiast chodzi o zatrudnienie, to w polskich przedsiębiorstwach pracowało w lutym 5 milionów 497,2 tysiąca ludzi. Rezultaty są gorsze od tych związanych z wynagrodzeniem. Porównując lutowe zatrudnienie do wyników z poprzedniego roku można zauważyć, że zmniejszyło się ono o 0,8%. Natomiast w ujęciu miesięcznym jest to spadek o 0,2%. Te informacje są zgodne z przewidywaniami analityków.

Jak przypominają eksperci, polskie przedsiębiorstwa skupiają się obecnie na minimalizowaniu swoich wydatków. Często dokonują tego poprzez redukcję kadry pracowniczej. W związku z tym, dość oczywistym jest fakt, że wynagrodzenia nie mogą znacząco wzrastać.

Specjaliści zauważają również, że chociaż politycy liczą na to, iż od połowy bieżącego roku sytuacja gospodarcza w kraju będzie się poprawiała, to jednak nie spodziewają się tego, że na rynku pracy od razu zauważalne będą korzystne zmiany. Zaznaczają, że aby dostrzec poprawę, będzie trzeba nieco poczekać.

Kiedy więc można spodziewać się rzeczywistego polepszenia sytuacji na polskim rynku pracy? Ekonomiści twierdzą, że dojdzie do tego na początku 2014r. W swoich przewidywaniach idą nawet o krok dalej i od razu stwierdzają, że najpierw poprawie ulegnie sytuacja w przemyśle. Nieco później polepszy się kondycja sektora usługowego. Dopiero później ustabilizują się handel i budownictwo.

Żeby dotrwać do lepszych czasów, które mają nadejść wraz z 2014r., eksperci doradzają, aby odłożyć pieniądze na „czarną godzinę”. Tym, którzy nie wiedzą, ile środków będzie im potrzebnych, radzą zaoszczędzić przynajmniej tyle, ile niezbędne jest do przetrwania 3 miesięcy. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby udało się odłożyć pieniądze umożliwiające przeżycie kilku kwartałów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GUS opublikował lutowe dane dotyczące wynagrodzenia i zatrudnienia w Polsce.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm