GUS o bezrobociu w marcu
"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował o znacznym i powolnym spadku bezrobocia. Nie dotyczy on jednak starszych osób. Obecnie co czwarty bezrobotny jest po 50. roku życia. Na poprawie sytuacji na rynku pracy skorzystali przede wszystkim młodzi.
W poprzednim miesiącu liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła do 2 milionów 141 tysięcy osób (zmniejszyła się o 26,2 tysiąca). Warto jednak przy tym zaznaczyć, że była wyższą niż rok temu - wynika z danych głównego Urzędu Statystycznego. GUS podał również stopę bezrobocia, która spadła do 13,3% z 13,5% w lutym.
Lepsza sytuacja na rynku pracy pomogła przede wszystkim młodym. W marcu liczba bezrobotnych do 25 lat skurczyła się w porównaniu z wcześniejszym miesiącem o 15,6 tysiąca osób. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku zmniejszyła się o ponad 32%.
Tymczasem liczba bezrobotnych w wieku 50 i więcej lat obniżyła się na przestrzeni miesiąca o 1,5 tysiąca osób; jest o 22,5 tysiąca większa niż rok temu. Profesor Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oznajmił w rozmowie z "DGP", że taki stan rzeczy nie jest przypadkowy. Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby starsze, bo uważają, że są bardziej kosztowne i mniej wydajne niż młodzi ludzie - oznajmił. Pod tym względem starszym nie pomaga zagwarantowany również blisko czteroletni okres ochronny.
GUS podał, że bezrobocie najbardziej wzrosło w województwach: łódzkim (o 4,8%), małopolskim (o 2,4%), mazowieckim (o 1,8%), śląskim (o 1,7%) oraz podkarpackim i podlaskim (po 0,9%). Największy spadek liczby osób bez pracy odnotowano w województwach: w dolnośląskim (o 3,6%), zachodniopomorskim (o 2,7%) i warmińsko-mazurskim (o 1,6%) - poinformowała "DGP".
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.