pieniadz.pl

GUS: Wzrósł dochód rozporządzalny Polaków

piątek, 02-06-2017 godz. 16:04

GUS podał dziś dane na temat przeciętnego dochodu rozporządzalnego Polaków w 2016r. Wzrósł on w ujęciu rocznym aż o 7% i wyniósł 1475zł na osobę. Podkreślono, że duże znaczenie dla tego wyniku miały wypłaty środków w ramach programu 500+. Przy okazji podano, że na cele konsumpcyjne Polacy przeznaczali przed rokiem o 4% wyższe kwoty niż w 2015r.
Dane opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny pokazały, że w ubiegłym roku zwiększyła się średnia suma pieniędzy, jakie do dyspozycji mają polskie gospodarstwa domowe. Tzw. dochód rozporządzalny przypadający na jedną osobę wyniósł 1475zł, co oznacza, ż wzrósł aż o 7,0% w ujęciu rocznym. Tak dużej skali wzrostu nie odnotowano od roku 2007.

GUS poinformował również, że wydatki konsumpcyjne wzrosły ogółem o 4,5% w ujęciu rocznym. Wydatki przypadające na jedną osobę w gospodarstwie domowym wynosiły średnio 1132zł, czyli były realnie o 4,3% wyższe niż rok wcześniej i stanowiły 76,7% dochodów.

Analitycy nie mają wątpliwości, że najświeższe dane uległy wyraźnej zmianie w stosunku do wcześniejszego roku, z uwagi na rozpoczęcie programu dofinansowań rządowych 500+. Środki wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie zdecydowanie poprawiły sytuację finansową wielu rodzin, podnosząc przy tym dochody przypadające na jednego członka gospodarstwa domowego.

Najwyższy dochód przypada na jedną osobę w woj. mazowieckim, gdzie jest on aż o 20,8% wyższy od średniej sumy krajowej. Jeszcze w 5 innych województwach wynik był wyższy od przeciętnego. Na Dolnym Śląsku przekroczył go o 7,6 punktów procentowych, na Pomorzy o 5,8 p.p., a na Śląsku o 2,6 p.p. Poza tym o 1,6 p.p. wyższy był średni dochód rozporządzalny w woj. lubuskim, a o 0,6 p.p. w zachodniopomorskim.

Regionem o najniższym średnim dochodzie rozporządzalnym przypadającym na jedną osobę było Podkarpacie. Przeciętna stawka wynosiła tam zaledwie 76,9% średniego wyniku krajowego. Na Lubelszczyźnie było to 88,1%, w woj. świętokrzyskim - 88,6%, a w kujawsko-pomorskim – 88,7%.

Dochód rozporządzalny per capita najbardziej zbliżony do średniej krajowej odnotowano w woj. łódzkim (98,9%). Poza tym zbliżone były: Małopolska (96,5%), Podlasie (96,3%), Wielkopolska (94,9%), Opolszczyzna (94,3%) oraz Warmia i Mazury (93,0%).

Jeśli chodzi o strukturę miesięcznych wydatków, to praktycznie we wszystkich regionach kraju jest ona identyczna. Najwięcej wydaje się na żywność i napoje bezalkoholowe (24,2%) oraz na wydatki związane z mieszkaniem i energią (19,6%). Później pojawiają się transport (8,7%), rekreacja i kultura (6,9%), towary i usługi z kategorii „pozostałe” (6,0%) oraz odzież i obuwie (5,6%), zdrowie (5,3%), wyposażenie i prowadzenie mieszkania (5,1%), łączność (5,0%) i inne.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GUS: Wzrósł dochód rozporządzalny Polaków.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm