pieniadz.pl

GPW: Wyraźna realizacja zysków po mocnych wzrostach WIG20

piÄ…tek, 17-04-2015 godz. 20:08

Ostatnia sesja w tym tygodniu nie rozpoczęła się na europejskich parkietach zbyt dobrze. Inwestorzy wciąż martwią się sytuacją Grecji, która w maju najprawdopodobniej zbankrutuje. Niemcy twierdzą, że na razie nie widać szans na zawarcie porozumienia z Helladą, co uniemożliwia wypłacenie jej kolejnej transzy pomocowej.
Uspokojeniem dla inwestorów przejmujących się fatalnym położeniem Grecji mogły być słowa unijnego komisarza ds. gospodarczych, który stwierdził, że mimo problemów, UE nie zakłada wyjścia Hellady ze Wspólnoty. W związku z tymi informacjami, od samego rana pikowały główne indeksy parkietów w Niemczech, Francji i Hiszpanii, natomiast zwyżkował włoski MIB.

WIG20 kurczył się w tym czasie o ok. 0,1%. Najlepiej radzącym sobie blue chipem było o tej porze Asseco Poland, a najbardziej pikowały PGNiG oraz Orange Polska. Z rana nad kreską znajdował się wskaźnik małych polskich spółek.

Po godzinie 12:00 sytuacja europejskich indeksów wyglądała jeszcze gorzej, a przyczyną takiego stanu rzeczy nadal była Grecja. Niemiecki DAX i francuski CAC40 znajdowały się w tym czasie już ponad 1% pod kreską, natomiast hiszpański IBEX i włoski MIB pikowały na poziomie przekraczającym 2%.

Wcześniej dowiedzieliśmy się, że w strefie euro odnotowano deflację konsumencką na poziomie 0,1%. Natomiast GUS opublikował ostateczne dane dotyczące wzrostu polskiego PKB w 2014r. Okazało się, że finalny wynik wynosił 3,4%, czyli był o 0,1 punktu procentowego wyższy niż wskazywały na to wstępne dane. Odczyt dotyczący IV kwartału 2014r. był o 0,2 p.p. lepszy od prognoz i wskazały na wzrost gospodarki o 3,3%.

Popołudniu dowiedzieliśmy się, że średnie wynagrodzenie w Polsce było w marcu aż o 4,9% wyższe niż przed rokiem. Przeciętna pensja wynosiła 4214,14zł. Dodając do tego deflację wynoszącą 1,5% można spodziewać się zwiększenia sprzedaży detalicznej, a ostatecznie wzrostu całej gospodarki. Dane GUS na temat zatrudnienia były zgodne z prognozami i wskazały na jego wzrost o 1,1% r/r.

Popołudniu napłynęły do nas także dane z USA, gdzie deflacja w marcu wyniosła 0,1%, choć spodziewano się utrzymania cen na wcześniejszym poziomie. Taka informacja może być jednak dobrze odebrana przez giełdowych graczy, ponieważ jest kolejnym czynnikiem mogącym odsunąć w czasie decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie podniesienia stóp procentowych.

Najważniejsze wskaźniki w Europie znajdowały się pod kreską. Niemiecki DAX kurczył się o ok. 1,9%, francuski CAC40 o ok. 1,3%, a brytyjski FTSE o ok. 0,9%. Mocno tracił na wartości także grecki ATHEX, który znajdował się ok. 2,3% poniżej zera. Na spadki wskazywały też kontrakty terminowe na główne indeksy w USA. Rodzimy WIG20 kurczył się w tym czasie o ok. 0,4%.

Do końca sesji spadek wartości indeksu polskich blue chipów jeszcze się pogłębił i ostatecznie wskaźnik kurczył się o 1,59%, co daje mu 2463,96 pkt. 1,58% tracił na wartości WIG30, a mWIG40 znajdował się 0,78% pod kreską. Zniżkował także sWIG80. Spadek jego wartości wynosił 0,36%.

Dziś tylko 3 duże spółki zakończyły sesję nad kreską. Były to Bogdanka (1,32%), Tauron (0,83%) i Eurocash (0,22%). Wśród podmiotów tracących na wartości najsłabsze były natomiast Synthos i PZU, których akcje były przecenione odpowiednio o 4,31% i 3,01%.

Z uwagi na Grecję, minorowe nastroje panowały dziś w całej Europie. Niemiecki DAX pikował na poziomie wynoszącym 2,58%, francuski CAC40 kurczył się o 1,55%, a brytyjski FTSE o 0,93%. Wyraźnie pod kreską znajdowały się też włoski MIB (-2,40%), hiszpański IBEX (-2,17%) i grecki ATHEX (-3,00%).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GPW: Wyraźna realizacja zysków po mocnych wzrostach WIG20.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm