pieniadz.pl

GPW: WIG20 zaczyna odrabiać straty, ale wypadł gorzej od głównych indeksów Europy

piÄ…tek, 25-09-2015 godz. 20:08

Początek ostatniej sesji tego tygodnia była spokojny. To zasługa szefowej Fed, która uspokoiła inwestorów stwierdzeniem, że spowolnienie poza USA nie jest na tyle mocne, by mogło mieć wpływ na kształt amerykańskiej polityki monetarnej. WIG20 w pierwszej godzinie handlu zwyżkował, co pozwoliło mu powrócić w okolice poziomu 2100 pkt.
Już pół godziny po rozpoczęciu handlu na warszawskiej GPW indeks naszych blue chipów znajdował się niemal 1% nad kreską. Jedynie 2 duże spółki znajdowały się w tym czasie pod kreską. Było to LPP i Orange Polska. Mimo to WIG20 i tak wypadał gorzej od najważniejszych wskaźników europejskich parkietów.

Po niespełna godzinie handlu niemiecki DAX zyskiwał na wartości ok. 2,5%. Podobna była skala wzrostów wartości francuskiego CAC40 oraz włoskiego MIB. Nieco słabiej było w przypadku brytyjskiego FTSE, który rósł o niemal 2%. Wszystkie główne indeksy Starego Kontynentu znajdowały się o tej porze powyżej zera. Kalendarz publikacji w pierwszej części dzisiejszej sesji był praktycznie pusty.

Wcześniej część czwartkowych spadków odrobił japoński Nikkei 225, który rósł dzisiaj o ok. 1,8%. Niemniej jednak, nie udało mu się powrócić do wartości, jaką notował na początku tego tygodnia.

Popołudniu sytuacja była podobna do tej porannej, a najważniejsze wskaźniki w Europie radziły sobie lepiej niż WIG20, który jednak też znajdował się nad kreską. Rewelacyjnie wypadały główne indeksy we Francji i we Włoszech. Zarówno CAC40, jak i MIB rosły o ponad 3%. Ponad 2,5% nad kreską znajdowały się niemiecki DAX i brytyjski FTSE.

W tym czasie wskaźnik polskich dużych spółek nie dobijał nawet do 1%. W podobnej sytuacji znajdowały się indeksy średnich i małych spółek. W gronie blue chipów najmocniejsze odbicie po wczorajszych spadkach notowało PGE. Obraz dzisiejszej sesji mógł się zmienić w wyniku publikacji danych o amerykańskim PKB, których prezentację zaplanowano na popołudnie.

Gospodarka USA między III kwartałem 2014r. a II kwartałem roku bieżącego wzrosła o 3,9% r/r. To odczyt lepszy od prognoz i od wstępnych danych. Poza tym wyższy od spodziewanego był wskaźnik przedstawiający średni wzrost cen krajowych dóbr konsumpcyjnych z wyeliminowaniem cen żywności i energii. Wyniósł on 1,9% wobec zakładanego 1,8%. Zdaniem ekspertów, może to dodatkowo przyspieszyć podjęcie decyzji o podniesieniu stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

W tym czasie WIG20 prezentował się lepiej niż rano i rósł o ok. 0,9%. Wciąż lepiej było jednak na głównych parkietach Starego Kontynentu. Niemiecki DAX rósł o ok. 2,7%, francuski CAC40 o ok. 3,4%, a brytyjski FTSE o ok. 2,5%.

Do końca sesji sytuacja nie uległa większym zmianom, aczkolwiek wzrost wartości wskaźnika naszych blue chipów nieco zmalał. Ostatecznie WIG20 znajdował się dziś 0,42% nad kreską i notuje 2091,73 pkt. WIG30 rósł o 0,48%, mWIG40 o 0,58%, a sWUG80 o 0,37%.

W grupie dużych spółek notowanych na warszawskiej GPW 5 jednostek znajdowało się dzisiaj poniżej zera. Były to: Orange Polska (-3,69%), LPP (-1,36%), PGNiG (-0,76%), PKN Orlen (-0,75%) i KGHM (-0,27%). Najbardziej drożały dzisiaj akcje Enei (4,77%). Żadna inna duża spółka nie cieszyła się zwyżką wartości sięgającą choćby 2%.

Zdecydowanie mocniejsze wzrosty widoczne były na pozostałych giełdach naszego kontynentu. Niemiecki DAX rósł dzisiaj o 2,77%, francuski CAC40 znajdował się aż 3,07% nad kreską, a brytyjski FTSE zyskiwał na wartości 2,547%. Bardzo dobrze wypadł dziś również włoski MIB, który zwyżkował na poziomie 3,68%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GPW: WIG20 zaczyna odrabiać straty, ale wypadł gorzej od głównych indeksów Europy.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm