pieniadz.pl

GPW: WIG20 mocno w dół i znów poniżej 2400 pkt

czwartek, 20-11-2014 godz. 20:08

Czwartkowa sesja na większości parkietów Starego Kontynentu rozpoczął się dość kiepsko. Przeważająca część indeksów znajdowała się pod kreską. Już rano znaliśmy najnowsze odczyty indeksów PMI. Szczególnie zawiodły one we Francji, gdzie zarówno przemysł, jak i usługi znajdują się w fazie spowolnienia. Po 30 minutach handlu WIG20 pikował na poziomie przekraczającym 0,5%.
Mniej więcej tyle samo, co indeks blue chipów, tracił na wartości wskaźnik średnich spółek, natomiast indeks małych podmiotów oscylował wokół wartości z wczorajszego zamknięcia. Chociaż PMI dla francuskich usług poprawił się, to jednak wciąż znajduje się poniżej poziomu 50,0 pkt. Mimo spowolnienia w obu sektorach, tamtejszy CAC40 nie kurczył się dramatycznie, bo o ok. 0,5%.

Jeśli chodzi o PMI dla największej unijnej gospodarki, czyli Niemiec, to dla przemysłu wynosił on 50,0 pkt, natomiast dla tamtejszych usług było to 52,1 pkt. W przypadku przemysłu odczyt był niższy od prognoz. DAX pikował na poziomie wynoszącym ok. 0,1%. Czekano natomiast na analogiczne dane dotyczące Wielkiej Brytanii oraz całej strefy euro.

PO godzinie 12:00 w Europie nadal widoczne były głównie pikujące indeksy. Niemiecki DAX i brytyjski FTSE znajdowały się ok. 0,7% pod kreską, a francuski CAC40 kurczył się o ponad 1%. To efekt publikacji nowych danych na temat PMI. We Francji widać spowolnienie w przemyśle i usługach, a odczyty dla Niemiec były gorsze od prognoz.

Także PMI dla całej strefy euro wypadło słabiej niż zakładano. W przypadku sektora przemysłowego wyniosło 50,4 pkt wobec spodziewanych 50,8 pkt, a indeks dla usług znalazł się na poziomie 51,3 pkt, choć analitycy przewidywali, że będzie to 52,4 pkt.

O tej porze także najważniejsze wskaźniki giełdowe były na minusach. WIG20 oraz WIG50 znajdowały się przeszło 0,5% poniżej zera. Skala spadku wartości WIG250 była nieco mniejsza. Najmocniejszym blue chipem było w tym czasie Orange Polska, które najwyraźniej odrabiało wczorajsze, mocne straty. Rodzimi inwestorzy czekali jeszcze na istotne dane o produkcji przemysłowej w kraju.

Produkcja wzrosła w ujęciu rocznym i miesięcznym odpowiednio o 1,6% oraz 3,5 %, ale nie poprawiło to nastrojów polskich graczy giełdowych, a w kolejnych godzinach wskaźnik naszych największych spółek znajdował się już niemal 1% poniżej zera, a także poniżej granicy 2400 pkt. Trochę lepsza była sytuacja indeksów średnich i małych spółek.

Wciąż nieciekawie było również na pozostałych europejskich parkietach. Francuski CAC40 kurczył się już o ponad 1,5%, a skala spadku hiszpańskiego wskaźnika IBEX przekraczała 2%.

Sesja w USA także rozpoczęła się na minusie dla najważniejszych indeksów. Poznaliśmy też istotne dane zza Oceanu. Liczba nowo złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wynosiła w ubiegłym tygodniu 291 tysięcy wobec prognoz na poziomie 285 tysięcy. Była jednak o 4 tysiące niższa niż poprzednim razem. Opublikowano również dane na temat inflacji konsumenckiej, które wyniosła 1,7% w ujęciu rocznym i była równa 0 wobec wcześniejszego miesiąca.

Notowania głównych amerykańskich indeksów zaczęły się poprawiać jeszcze przed zakończeniem handlu w Europie. Choć przemysłowy PMI w USA spadł o 1,2 pkt do poziomu 54,7, to jednak lepsza od założeń była sprzedaż domów na rynku wtórnym. W ubiegłym miesiącu sprzedano 5,26 mln nieruchomości.

Przed zakończeniem czwartkowego dnia giełdowego wielu europejskim inwestorom poprawił się nastrój, a znaczna część indeksów zmniejszyła swoje straty. Niektórym udało się wyjść nad kreskę. Nie dotyczyło to polskiego WIG20, które ostatecznie tracił na wartości aż 1,04% i spadł poniżej poziomu 2400 pkt. Notuje ich teraz 2396,52. WIG30 kurczył się 0,95%, a spadki wartości indeksów średnich i małych spółek wynosiły kolejno 0,62% i 0,51%.

Mimo tak znacznego spadku wartości wskaźnika rodzimych blue chipów, aż 7 dużych spółek było dziś nad kreską. Największe wzrosty wartości notowały Kernel, którego papiery drożały o 1,56% i LPP zwyżkujące na poziomie 1,02%. WIG20 najmocniej w dół ciągnęło natomiast 5,08%. O ponad 2% taniały też akcje należące do PGE (-2,89%), Pekao S.A. (-2,56%), Alior Banku (-2,30%) i Tauronu (-2,20%).

W Europie dominowały spadki wartości, lecz niemiecki DAX rósł o 0,12%. Brytyjski FSTE pikował na poziomie 0,26%, a w przypadku francuskiego indeksu CAC40 zniżka wartości wynosiła 0,75%. Wyraźnie kurczył się też włoski MIB (-0,88%) i hiszpański IBEX (-1,62%).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GPW: WIG20 mocno w dół i znów poniżej 2400 pkt.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm