pieniadz.pl

GPW: Po dobrych danych na temat polskiej gospodarki WIG20 najmocniejszy w Europie

środa, 14-08-2013 godz. 19:07

Środa na warszawskim parkiecie zapowiadała się ciekawie. Dziś mieliśmy poznać najnowsze dane na temat polskiego PKB i lipcowej inflacji. Poza tym, z rana opublikowane zostały wyniki finansowe niektórych spółek. Na starcie dzisiejszej sesji WIG20 minimalnie pikował, lecz po 30 minutach wybił się nad kreskę i zyskiwał na wartości ok. 0,1%. mWIG40 balansował wokół zera, a sWIG80 rósł o ok. 0,25%.
Przed startem handlu na warszawskiej GPW opublikowano wyniki finansowe m.in. KGHM oraz PGNiG. W przypadku pierwszej ze spółek były one gorsze od spodziewanych, przez co po 30 minutach sesji jej akcje taniały o ponad 2%. Gorsze od prognoz były też zyski PGNiG, lecz i tak był to wynik lepszy od ubiegłorocznego.

O tej porze wiedzieliśmy już, że PKB Niemiec wzrosło o 0,9%. Tamtejsi inwestorzy nie ruszyli jednak do dużych zakupów akcji i DAX znajdował się tylko minimalnie nad kreską. Także odrobinę zwyżkował francuski CAC40, a brytyjski FTSE pikował na poziomie wynoszącym ok. 0,2%.

Dzisiaj poznaliśmy dane dotyczące polskiego PKB. Okazało się, że wzrosło ono o 0,8%, więc było zgodne z prognozami i jednocześnie wyższe od poprzedniego. W związku z tymi informacjami, główne wskaźniki warszawskiej giełdy zyskiwały na wartości.

WIG przekroczył dziś poziom 50 tysięcy punktów, notując najlepszy wynik od 2 lat. WIG20 znajdował się po godzinie 12:00 przeszło 1% na plusie, mWIG40 zyskiwał na wartości ok. 0,5%, a sWIG80 zwyżkował na poziomie ok. 0,7%. Rosły też najważniejsze wskaźniki Starego Kontynentu, lecz zwyżki ich wartości były dużo mniejsze niż w przypadku polskiego indeksu blue chipów.

DAX znajdował się o tej porze ok. 0,1% nad kreską, CAC40 zwyżkował na poziomie ok. 0,4%, a FTSE tylko nieznacznie wybił się na plus. Trudniej było o lepsze nastroje europejskich inwestorów, bo PKB dla Eurolandu spadło o 0,7%. Choć to nieco lepiej od prognoz, to wynik i tak jest kiepski.

Popołudniu otrzymaliśmy jeszcze dobre dane na temat inflacji w Polsce. Wyniosła ona w lipcu 1,1% wobec oczekiwanych 0,5% i wobec 0,3% przed miesiącem. Eksperci uprzedzają jednak przed nadmiernym optymizmem i zaznaczają, że wzrost cen produktów i usług nie oznacza jeszcze ożywienia gospodarczego.

WIG20 po tej publikacji oddał część zysków, jednak nadal znajdował się prawie 1% nad kreską. Najwięcej, bo o prawie 4% drożały o tej porze akcje BRE Banku. Na minusie znajdowały się tylko 3 spośród dużych spółek. Najmocniej, bo o prawie 2% taniały papiery TP S.A.

Sesja na Wall Street zaczęła się od drobnych spadków wartości głównych indeksów. Ze względu na brak spodziewanych danych makroekonomicznych z USA, oczekiwano raczej spokojnego dnia giełdowego.

Polski WIG20 – mimo tego, że popołudniu oddał część zysków – wypadł dziś najlepiej spośród europejskich indeksów. W momencie kończenia środowej sesji zyskiwał na wartości 0,77%. Udało mu się więc pewnie przebić poziom 2450 pkt. Obecnie notuje ich 2461,22. Na plusie sesję zakończyły indeksy średnich i małych spółek, które zwyżkowały na poziomie wynoszącym kolejno 1,59% oraz 1,39%. WIG rósł o 0,96% notując 50223,95 pkt.

W zestawieniu najwiÄ™kszych spółek najlepiej wypadÅ‚ BRE Bank, którego walory podrożaÅ‚y o 4,45%. Ponad 2% zyskiwaÅ‚y na wartoÅ›ci także akcje Banku Handlowego (2,39%), PGNiG (2,38%) oraz Synthosu (2,05%). Pod kreskÄ… znalazÅ‚y siÄ™ dziÅ› tylko 4 spółki. ByÅ‚y to KGHM (-1,92%),  TP S.A. (-1,92%), Kernel (-1,67%) oraz PZU (-0,61%).

DAX znajdował się w środę tylko 0,27% na plusie, CAC40 rósł o 0,53%, a FTSE pikował na poziomie 0,37%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GPW: Po dobrych danych na temat polskiej gospodarki WIG20 najmocniejszy w Europie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm