pieniadz.pl

GPW: Mimo fatalnych odczytów przemysłowego PMI, WIG20 wyraźnie nad kreską

poniedziałek, 01-09-2014 godz. 20:08

Nowy tydzień rozpoczął się dobrze zarówno w Azji, jak i w Europie. Od rana wzrosty wartości głównych indeksów widoczne były również w Polsce. Wśród rodzimych blue chipów jedynie Kernel znajdował się rano pod kreską, pikując na poziomie przekraczającym 2%. Największe wzrosty wartości notował natomiast mBank, którego papiery mniej więcej o tyle samo drożały.
Na wstępie poniedziałkowej sesji wiedzieliśmy już, że rządowy indeks PMI dla Chin wyniósł w sierpniu 51,1 pkt, czyli był o 0,1 pkt gorszy od prognoz i o 0,6 pkt słabszy niż poprzednio. Wskaźnik PMI publikowany przez Markit wyniósł 50,2 pkt, więc był o 0,1 pkt słabszy od prognoz i aż o 1,5 pkt słabszy od wcześniejszego. Nie spowodowało to jednak spadków na azjatyckich giełdach, bo dało szansę na kontynuację programu luzowania monetarnego.

Już po pierwszych 10 minutach WIG30 i WIG50 zyskiwały na wartości ok. 0,7%, a wskaźnik małych spółek był tylko nieznacznie od nich gorszy. Indeksy na innych europejskich parkietach rozpoczęły nowy tydzień od mniejszych wzrostów wartości. Już z samego rana poznaliśmy też pierwsze istotne dane gospodarcze.

Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów skurczyła się w II kwartale br. o 0,2% w porównaniu do I kwartału. To dane zgodne z prognozami, ale o 0,9% słabsze niż poprzednio. W ujęciu rocznym niemieckie PKB wzrosło o 0,7%. Eksport Niemiec wzrósł w II kwartale o 0,9% k/k, a import o 1,6%. Oba te odczyty były lepsze od przewidywań.

Wczesnym popołudniem nadal utrzymywał się optymizm na warszawskim parkiecie. WIG50 znajdował się o tej porze na poziomie przekraczającym 1%, a WIG20 jeszcze nie dobił do 1%, ale już przekroczył psychologiczną granicę 2430 pkt. Pikował jednak WIG250. Obroty na całym rynku przekraczały 215 mln złotych.

Najlepszą dużą spółką w Polsce było w tym czasie LPP, którego walory drożały o przeszło 3,5%. Po tym, jak PKO BP opublikował dziś wynik finansowe z I półrocza, inwestorzy najczęściej handlowali papierami właśnie tej spółki. Gorzej od głównych polskich wskaźników radziły sobie indeksy na reszcie kontynentu. Niemiecki DAX zwyżkował tylko na minimalnym poziomie, a niewiele więcej od niego zyskiwał hiszpański IBEX, natomiast zarówno francuski CAC,40, jak i brytyjski FTSE znajdowały się pod kreską.

Kiepskie nastroje inwestorów ze Starego Kontynentu powodowane były słabymi danymi na temat indeksu PMI dla przemysłu. W całej strefie euro wyniósł on 50,7 pkt, co było zgodne z prognozami, to jednak wynik był gorszy od poprzedniego o 1,0 pkt. Odczyty dla Niemiec i Wielkiej Brytanii były gorsze od spodziewanych, a we Francji przemysłowy PMI wypadł wyjątkowo słabo, co raz bardziej oddalając się od poziomu 50,0 pkt. W sierpniu wyniósł 46,9 pkt.

W dalszej części sesji WIG20 piął się górę, sięgając 1% nad kreską. Liderem wzrostów wśród blue chipów pozostawało LPP. Najmocniej, bo o prawie 5% taniały akcje należące do Kernela.

Do końca dnia polski parkiet spisywał się najlepiej w Europie. Giełda w USA nie była dziś czynna. WIG20 zanotował wzrost wartości na poziomie 1,08%, dzięki czemu liczy sobie teraz 2443,14 pkt. WIG30 rósł o 1,12%, a WIG50 o 1,51%. Pod kreską znajdował się jednak WIG250, który pikował na minimalnym poziomie 0,03%.

Najmocniejszym blue chipem pozostało LPP, którego akcje ostatecznie drożały dziś o 3,53%. Pod kreską znajdowały się jedynie 4 duże spółki Najbardziej stratny był Kernel (-5,24%). Pikowały też Synthos (-0,65%), Eurocash (-0,58%) i Alior Bank (-0,10%).

W Europie nastroje były zdecydowanie spokojniejsze. Niemiecki DAX rósł o symboliczne 0,09%l francuski CAC40 zniżkował na poziomie 0,03%, a brytyjski FTSE rósł o 0,08%. Nieco więcej działo się z włoskim wskaźnikiem MIB, który kurczył się o 0,51%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (02.09.2014 09:08)

kololo

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm