pieniadz.pl

Firmy szukają handlowców, ale Polacy nie chcą takiej pracy

wtorek, 12-02-2013 godz. 15:03

Mimo pogarszającej się sytuacji na rynku pracy, wciąż można znaleźć branże, w których pracy jest aż nadto. Jest tak m.in. w przypadku w przypadku handlowców, których wciąż poszukuje wiele firm. Co ciekawe, choć zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest spore, to jednak okazuje się, że Polacy nie przepadają za takim zawodem i nie korzystają z dostępnych ofert, a jeśli już się na nie zdecydują, to zwykle szybko z nich rezygnują.
Zapotrzebowanie na handlowców widoczne jest, choćby na portalach oferujących pracę. Na stronie pracuj.pl aż 42% ogłoszeń spośród wszystkich opublikowanych na przestrzeni całego ubiegłego roku było poświęconych właśnie pracy dla handlowców. Według statystyk, w ciągu całego roku 2012 najwięcej handlowców poszukiwano na Mazowszu. Pojawiło się tam 20,2 tysiąca ofert pracy na takim stanowisku.

Sporo wakatów dla takich specjalistów udostępniono również na Śląsku (12,3 tysiąca stanowisk) oraz w Wielkopolsce (11,7 tysiąca miejsc pracy). Warto przy tym zaznaczyć, że handlowców poszukiwano nie tylko w handlu i sprzedaży, ale także w branżach takich, jak telekomunikacja czy farmacja. Problem w tym, że Polacy są mało chętni do podjęcia pracy na tym stanowisku.

Jedną z głównych właściwości tego zawodu, które zniechęcają do podjęcia pracy, jest potrzeba posiadania określonych cech charakteru. O ile wiedzę niezbędną w konkretnych branżach można posiąść bez większego problemu, o tyle wiele osób ma kłopot z perswazyjnym oddziaływaniem na klienta, z umiejętnością nawiązywania kontaktów, rozbudzania w partnerze biznesowym zaufania itp. Niestety, są to kwestie, które są trudne do wyćwiczenia.

Ponadto, dobry handlowiec musi lubić swoją pracę – tylko wtedy będzie maksymalnie zmotywowany do osiągania najlepszych wyników sprzedażowych. Przydatna jest przy tym ogólna wiedza biznesowa, umiejętność wyczucia określonego rynku tak, by dobierać konkretne metody działania w poszczególnych sytuacjach. To sprawia, że idealny handlowiec musi mieć znacznie rozwinięte umiejętności analityczne.

Jednak nie tylko spore wymagania charakterologiczne zniechęcają do pracy na stanowisku handlowca. Wiele osób rezygnuje z wysyłania aplikacji do takiej pracy, ponieważ obawiają się, że zawód ten wymaga znacznej dyspozycyjności. Po części jest to prawdą, jednak liczna grupa handlowców może samodzielnie decydować o godzinach pracy – wielokrotnie liczy się bowiem efekt, a nie sam sposób działania.

Oprócz tego, dla wielu ludzi zniechęcający jest fakt, że w przeważającej części przypadków, zarobki handlowców uzależnione są od wyników sprzedażowych, a to odbiera poczucie bezpieczeństwa finansowego. Mimo tego, firmy szukające handlowców zapewniają, że jeśli kandydat nastawiony jest na pogłębianie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności handlowych, a do tego ma odpowiednie cechy charakteru, to jest w stanie zarabiać naprawdę nieźle.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Firmy szukają handlowców, ale Polacy nie chcą takiej pracy.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm