pieniadz.pl

Fikcyjne umowy ratują deweloperów przed niekorzystną ustawą

wtorek, 20-03-2012 godz. 11:11

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że wystarczy podpisać fikcyjną umowę (obietnicę sprzedaży mieszkania), by uciec z inwestycją od niekorzystnych regulacji, które zaczną obowiązywać pod koniec następnego miesiąca.
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu rodzinnego wejdzie w życie 29 kwietnia. "Dziennik Gazeta Prawna" stwierdził, że deweloperzy dokładnie ją przestudiowali i znaleźli furtkę, która pozwoli im uciec od niekorzystnych przepisów. Zdaniem Jarosława Strzeszyńskiego z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości korzystanie z niej już odbija się w danych statystycznych jako ożywienie w branży.

Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba pozwoleń na budowę w pierwszych miesiącach bieżącego roku wzrosła o połowę w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, a mieszkań rozpoczętych - o 6%. Maciej Pochmara - radca prawny z kancelarii Bird & Bird - zwraca uwagę na fakt, że rozpoczęcie sprzedaży przed wejściem nowych regulacji wyłącza inwestycję spod ich działania. Między innymi stąd te różnice.

"Dziennik Gazeta Prawna" przytaczyÅ‚ także opiniÄ™ menedżer, który pracujÄ…cy dla dużego dewelopera budujÄ…cego w Krakowie. StwierdziÅ‚ on: "Wystarczy ogÅ‚oszenie z ofertÄ… sprzedaży mieszkaÅ„, aby uciec spod ustawy. Do tego jedna czy dwie umowy np. z naszymi pracownikami i choć nie ma nawet dziury w ziemi, nie bÄ™dzie obowiÄ…zywać nas ustawa. Dlatego deweloperzy zawierajÄ… masowo tzw. umowy rezerwacyjne na mieszkania z fikcyjnymi kupujÄ…cymi. SÄ… to umowy niezobowiÄ…zujÄ…ce, tzn. nie ma w nich wskazanej kwoty, jakÄ… trzeba zapÅ‚acić za mieszkanie, ani czasu, do kiedy powinna zostać podpisana ostateczna umowa sprzedaży". 

Deweloperzy chcą w ten sposób uniknąć ustawy, która obciąży ich kosztownymi obowiązkami. Nakłada ona między innymi obowiazek zakładania klientowi rachunku powierniczego w banku. Będą tam trafiały na rachunki otwarte (deweloper otrzyma pieniądze etapami) lub zamknięte (deweloper dostanie pieniądze po zakończeniu realizacji projektu). W przypadku drugiej z wymienionych opcji główny zainteresowany będzie musiał finansować prace z oszczędności lub kredytu bankowego, który jest coraz droższy i trudniejszy do otrzymania. Dotychczas wielu deweloperów wspomagało się środkami klientów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Fikcyjne umowy ratują deweloperów przed niekorzystną ustawą.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm