pieniadz.pl

Dziś obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej

sobota, 22-06-2013 godz. 10:10

W bieżącym, 2013 roku Dzień Wolności Podatkowej przypadł właśnie na 22 czerwca. Oznacza to, że po przepracowaniu 173 dni na rzecz zaspokojenia potrzeb państwa, wreszcie zaczynamy zarabiać na samych siebie. Choć pojęcia i daty są tu jedynie umowne, to mimo wszystko, wyszczególnienie tego dnia ma znaczenie motywacyjne. Pracownicy znacznie lepiej czują się ze świadomością, że „spłacili” już wszystkie podatki.
Dzisiejszy Dzień Wolności Podatkowej jest jubileuszowy – Centrum im. Adama Smitha ogłosiło je już po raz dwudziesty. Pracownicy tej jednostki wyliczyli, że przez ostatnie 173 dni przeciętny obywatel naszego kraju pracował tyle, iż nasza praca pokryła już potrzeby państwa.

Centrum im. Adama Smitha zabrało wczoraj głos w sprawie dzisiejszego dnia. Eksperci tłumaczyli, że udział wydatków publicznych w wartości Produktu Krajowego Brutto to ponad 47%. Przypomniano również, że wszystkie środki, z których może korzystać rząd pochodzą jedynie od obywateli. Dlatego właśnie przeciętny Polak musi pracować 173 dni w roku, by rząd otrzymał stosowną kwotę umożliwiającą funkcjonowanie całego kraju.

Do dnia dzisiejszego „spłaciliśmy” wreszcie wszystkie podatki, jakie rząd spodziewał się uzyskać. Oznacza to, że od teraz pracujemy już po to, by zarabiać pieniądze, które pokryją nasze własne potrzeby. Oczywiście, Dzień Wolności Podatkowej jest jedynie symboliczną datą, która uświadamia nam, jak wiele naszej pracy potrzeba tylko w celu zaspokojenia potrzeb państwa.

Ten dzień może jednak mieć też znaczenie motywacyjne. Pracownik, który wie, że pracuje po to, aby zarobić
na siebie, podświadomie może być efektywniejszy i bardziej zdeterminowany. Nawet symboliczna data staje się więc ważna dla wzmocnienia naszej chęci do pracy.

W ubiegłym roku Dzień Wolności Podatkowej przypadł dzień wcześniej niż w roku obecnym. Eksperci zaznaczają jednak, że początkowe prognozy zakładały, iż w tym roku dzień ten przypadnie nieco wcześniej. Miało to być związane z tym, że sądzono, iż udział wydatków publicznych w PKB wyniesie 45,3%.

Gdyby sytuacja potoczyła się tak, jak wcześniej twierdzili analitycy, to Dzień Wolności Podatkowej wypadłby w 166. dniu roku. Byłby to 15 czerwca. Niemniej jednak, głównie w związku z dalszym kryzysem gospodarczym, udział wydatków publicznych wzrósł aż do 47,26%. W związku z tym, musieliśmy pracować 7 dni dłużej, by pokryć potrzeby państwa.

Dzień Wolności Podatkowej wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie idea ta powstała w roku 1900.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Dziś obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm