Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe już od kilku miesięcy i zdaniem niektórych ekspertów, zdecyduje się na to również w marcu. Chociaż część spośród nas nie odczuwa efektów takich decyzji RPP, to jednak przekładają się one na lepszą sytuację tych osób, które są w trakcie spłacania kredytów hipotecznych zaciągniętych w rodzimej walucie. Obniżki stóp procentowych zapewniają im niższe raty.
Przez ostatnie miesiące stopy procentowe były regularnie obniżane o 0,25%. Obecnie stopa referencyjna wynosi 3,75%. Według większości analityków rynkowych, jeszcze jedna obniżka zostanie przeprowadzona w marcu b.r. Zakłada się przy tym, że po marcowej decyzji RPP, nastąpi przerwa i stopa referencyjna będzie przez pewien czas utrzymywana na poziomie 3,5%. W tym czasie eksperci będą obserwowali efekty wcześniejszych obniżek.
Obniżenie stóp procentowych przekłada się na zmniejszenie rat spłacanych kredytów. Jak wynika z szacunków, na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy raty kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnięte w polskiej walucie, zmniejszyły się nawet o przeszło 13%. Daje to ok. 85zł mniej na każdych 100 tysiącach kredytu.
Zmniejszające się raty długoterminowych kredytów hipotecznych są świetną informacją dla kredytobiorców. Co więcej, analitycy są niemal pewni, że w najbliższym czasie raty potanieją jeszcze bardziej. Niższe stawki to efekt obniżenia stóp bazowych w instytucjach bankowych. Należy przy tym dodać, że to właśnie od stóp bazowych w sporej mierze zależy ogólne oprocentowanie takiego kredytu. Dlatego przy ich zmniejszeniu dochodzi do automatycznego obniżenia oprocentowania.
Dodatkowo, eksperci finansowi przypominają, że niższe stopy procentowe przekładają się także na zwiększenie zdolności kredytowej wielu osób. Kredyt staje się tańszy, więc większa grupa klientów może sobie na niego pozwolić. To kolejna dobra informacja dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są usługami bankowymi tego rodzaju.
Jak jednak przestrzegają specjaliści, nawet przy obniżce stóp procentowych nie należy postępować zbyt pochopnie. Przypominają bowiem, że niektóre banki aktualizują stopy procentowe co miesiąc, inne co trzy miesiące, a niektóre nawet co pół roku. Oznacza to, że ostatnie obniżki stóp mogą być w nich zauważalne dopiero za kilka miesięcy. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, powinniśmy dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda sytuacja w danej jednostce. To pozwoli uniknąć niemiłego zaskoczenia.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.