pieniadz.pl

Dzięki funduszom unijnym, Polacy tworzą tysiące miejsc pracy na wsiach

niedziela, 05-05-2013 godz. 10:10

Choć wykorzystanie środków unijnych na dofinansowanie dla gospodarstw niskotowarowych zakończyło się dla Polski nałożeniem kary w wysokości niemal 80 mln euro za zaniedbania w kwestii kontroli, to jednak okazuje się, że część funduszy otrzymywanych z UE umiemy wykorzystać naprawdę rozsądnie. Dowodem jest 38 tysięcy nowych miejsc pracy na wsiach, które powstały w ciągu ostatnich 5 lat.
Powstawanie miejsc pracy na wsiach jest możliwe, dzięki dofinansowaniom pochodzącym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Umożliwiają one otwieranie firm przez pojedynczych mieszkańców polskich prowincji. Nawet jeśli początkowo jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, to często okazuje się, że wraz z rozwojem przedsiębiorstw, właściciele zaczynają zatrudniać też innych mieszkańców swojej wsi, tworząc następne wakaty.

Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, Polacy stworzyli od 2008 roku ok. 38 tysięcy miejsc pracy na wsiach. W przyszłości będzie ich więcej, ponieważ nie rozpatrzono jeszcze kilku tysięcy wniosków o dofinansowanie na założenie firmy, składanych przez osoby mieszkające na wsi. Dodatkowo, istnieje prawdopodobieństwo, że nawet po ich przyjęciu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozostanie do wykorzystania ostatni miliard złotych.

Miejsca pracy na terenach wiejskich powstają w różnych branżach – od handlu, poprzez agroturystykę, aż po naprawę maszyn rolniczych. Największa liczba nowopowstałych stanowisk została zanotowana w sektorze usług zarówno dla gospodarstw rolnych, jak i dla wszystkich mieszkańców. Ludzie chętnie otwierają sklepy, warsztaty, salony fryzjerskie, które pozwalają im stać się bardziej niezależnymi. Mając takie firmy na wsiach, nie muszą bowiem jeździć do miasta, by skorzystać z interesujących ich usług.

Przy dobrej koncepcji na założenie własnego biznesu na wsi, można liczyć na pomoc finansową ze środków unijnych, bez względu na to, czy prowadzimy działalność rolną, czy też nie. ARiMR dzieli środki na dwie części, z których jedna ma być wypłacana w ramach różnicowania w kierunku działalności nierolniczej, a druga ma być przekazywana na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

W zależności od tego, o które z dwóch wspomnianych działań chodzi, można ubiegać się o zupełnie inne kwoty dofinansowania. W przypadku różnicowania w kierunku działalności nierolniczej można otrzymać nie więcej niż 100 tysięcy złotych, przy czym minimum tyle samo musi wyłożyć ze swojej strony osoba ubiegająca się o dopłatę. Suma dofinansowania nie może bowiem przekroczyć 50% całej potrzebnej sumy kwalifikowanej.

Jeśli natomiast chodzi o dofinansowania na tworzenie i rozwój przedsiębiorstw, to kwota otrzymanych funduszy zależy tu od liczby miejsc pracy, jakie zamierzamy stworzyć w swojej firmie. Maksymalnie można otrzymać 300 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Dzięki funduszom unijnym, Polacy tworzą tysiące miejsc pracy na wsiach.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm