pieniadz.pl

Doświadczenie zawodowe wcale nie jest konieczne do zdobycia pracy?

niedziela, 27-10-2013 godz. 10:10

Chociaż zarówno osoby poszukujące pracy, jak i niektórzy specjaliści twierdzą, że doświadczenie zawodowe to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy zostaniemy zatrudnieni na danym stanowisku, to jednak badania przygotowane przez Instytut Liderów i Stowarzyszenie ABK wcale tego nie potwierdzają.
Wbrew pozorom, doświadczenie zawodowe poszczególnych kandydatów wcale nie jest tak ważne dla pracodawców, jak dotychczas myśleliśmy. Przeczy temu m.in. badanie „Dwa światy: Kompetencje przyszłości 2014”, które zostało przeprowadzone przez Instytut Liderów współpracujący ze Stowarzyszeniem ABK.

W badaniu o najbardziej pożądane cechy pracownika pytano zarówno pracodawców, jak i młodych Polaków. Ci drudzy byli przekonani, że najważniejsze jest doświadczenie – takiej odpowiedzi udzieliło 59% respondentów. Mówili również o odporności na stres (48%) oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach (44%).

Niemniej jednak, z perspektywy zatrudniających wygląda to nieco inaczej. Okazuje się, że doświadczenie wcale nie jest tym, na co w największym stopniu zwracają uwagę. Jako priorytetowy czynnik wymienili umiejętność pracy w zespole. To ważne dla 59% firm. Poza tym, pracodawcy chcieliby zatrudniać pracowników kreatywnych oraz innowacyjnych. Takiej odpowiedzi udzieliło 52% pytanych.

Oprócz tego, bardziej niż na doświadczeniu zawodowym, pracodawcy skupiają się na systematyczności nowych pracowników, ich samodzielności, a także na ich umiejętności radzenia sobie w nietypowych sytuacjach.

Eksperci zauważają, że wcale nie jest tak, jak młodzi sądzili do tej pory i pracodawców nie interesuje ogólna liczba odbytych stażów, praktyk, ani liczba poprzednich pracodawców. Najbardziej liczą się posiadane umiejętności, które mają związek z pracą, jaką oferuje dana firma. Istotne są konkrety, a nie to, czy gdzieś wcześniej pracowaliśmy. Przypadkowe aktywności zawodowe, niezwiązane z charakterem obecnej pracy, nie mają dla firmy żadnego znaczenia.

Specjaliści podkreślają, że pracodawcy chcą po prostu, aby pracownik był wydajny, a jego praca przynosiła oczekiwane efekty. To, że pracował na wielu stanowiskach, ale nie posiada umiejętności niezbędnych na tym konkretnym, nie przełoży się raczej na jego wydajność, więc nie przyniesie większych korzyści firmie.

Co to oznacza dla młodych ludzi, dopiero wchodzących na rynek pracy? Przede wszystkim, zamiast podejmować się przeróżnych aktywności zawodowych, powinni skupić się na tych, które są ze sobą powiązane i rozwijają w nich podobne umiejętności, utrwalają identyczne cechy. Ważne jest także, aby już na wstępie określić, w jakiej branży chcielibyśmy pracować, co dokładnie robić, a to pozwoli nam wybierać takie staże, praktyki czy pracę tymczasową, które pozwolą nabyć doświadczenie cenione przez przyszłego pracodawcę.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Doświadczenie zawodowe wcale nie jest konieczne do zdobycia pracy?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm