pieniadz.pl

Dlaczego oszczędzanie idzie Polakom tak opornie?

niedziela, 11-08-2013 godz. 14:02

Według danych opublikowanych przez ekspertów pod koniec maja tego roku, wartość wszystkich oszczędności Polaków sięgała 1,08 biliona złotych. Przeciętny obywatel naszego kraju miał odłożone 28,4 tysiąca złotych. To oszczędności trzykrotnie większe niż przed dekadą oraz o 9,4% wyższe niż w poprzednim roku. Wciąż jednak okazuje się, że na drodze do oszczędzania staje nam kilka poważnych przeszkód.
Chociaż większość z nas uważa, że oszczędzanie pieniędzy jest bardzo ważne, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa w razie nagłych kłopotów życiowych, to jednak okazuje się, że wciąż relatywnie niewielu z nas rzeczywiście odkłada na „czarną godzinę”. Mimo 75% Polaków podkreślających, jak ważne jest zabezpieczenie finansowe, wciąż tylko niespełna 50% rzeczywiście oszczędza.

Wbrew pozorom, jako najczęstszy powód braku oszczędności nie występuje brak dostatecznych dochodów. Fakt, aż 48% osób przyznaje, że nie ma z czego odkładać, jednak 52% to szereg innych przyczyn, które wskazują raczej na brak odpowiedniej motywacji.

Wciąż bardzo wielu z nas, mając dochody pozwalające na odkładanie oszczędności, mimo wszystko woli wydawać je na bieżąco. Lubimy inwestować w dość drogie sprzęty, chętnie wydajemy więcej niż potrzeba na produkty niezbędne w codziennym życiu. Mając nadmiar pieniędzy, wolimy kupować drożej, niż pozostać na dotychczasowym poziomie życia i odkładać na zapas.

Nie każdy zauważa potrzebę oszczędzania. Z tego też powodu, eksperci wciąż podkreślają, że bardzo istotna jest w naszym kraju edukacja w tym zakresie. Tym bardziej, że nawet ci, którzy chcą oszczędzać, nie zawsze wiedzą, jak to zrobić, by najlepiej na tym wyjść. Słabo znamy oferty banków, wciąż wielu z nas nie wie, na czym dokładnie polega działanie lokat. Jeśli już oszczędzamy, to najchętniej korzystamy ze standardowych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.

A jak wysokie muszą być oszczędności, by nas zadowalały? Większość, bo 57% spośród ankietowanych uważa, że powinna to być równowartość ok. 10 miesięcznych pensji lub więcej. Zapas finansowy w postaci równowartości 1-2 wypłat usatysfakcjonuje tylko 3% Polaków. Mimo tego, 5% pytanych uważa, że nie jest w stanie odłożyć pieniędzy i nie widzi szansy na jakiekolwiek oszczędności.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Dlaczego oszczędzanie idzie Polakom tak opornie?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm