pieniadz.pl

Diagnoza Społeczna 2013: Polacy narzekają na dochody

czwartek, 03-10-2013 godz. 10:10

Z „Diagnozy Społecznej 2013” opublikowanej przez Radę Monitoringu Społecznego wynika, że Polacy w coraz mniejszym stopniu zadowoleni są ze swojej sytuacji finansowej. Eksperci przyznają, że jest to powodowane kryzysem i realnym spadkiem dochodów o 5% na przestrzeni zaledwie 2 lat. Dodatkowo, w najbliższym czasie spodziewamy się mniejszego wzrostu dochodów niż w poprzednich latach.
Jak wynika z „Diagnozy Społecznej 2013” sporządzonej przez Radę Monitoringu Społecznego, obywatele naszego kraju są coraz mniej usatysfakcjonowani swoimi dochodami. Nie jest to zaskoczeniem, gdy weźmiemy pod wagę fakt, że przez ostatnie 2 lata realne dochody spadły o 5%. Poza tym, spada nasz optymizm. Spodziewamy się, że w przyszłości dochody wzrosną o ok. 30% mimo, że w poprzednich latach zakładaliśmy wzrost nawet o połowę.

Mimo tego, zwiększyła się grupa osób przyznających, że ich dochody pozwalają na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego. Sądziło tak 76% ankietowanych, czyli o 2% więcej niż w roku 2011. Jednocześnie, zmniejszył się odsetek tych, którzy twierdzą, że dochody są niewystarczające i nie dają możliwości zaspokojenia potrzeb. Takie osoby stanowiły 24,8% respondentów. W 2011r. było to 26,7%.

Co ciekawe, chociaż nienajlepiej oceniamy dochody, to jednak ogólnie jesteśmy zadowoleni ze swojego życia. Przyznaje to 80% ankietowanych. Interesujące są przy tym badania na temat zaufania, jakim darzymy innych ludzi. Okazuje się, że jedynie 11% pytanych uznało, iż ufa osobom trzecim. Pod tym względem byliśmy jednym z najgorszych krajów na kontynencie.

Według ekspertów, Polacy pokazują, że kiepska sytuacja w kraju skłania nas do lepszego radzenia sobie w życiu. Nawet przy gorszych dochodach jesteśmy w stanie sobie poradzić, dzięki zaradności i pewnemu uniezależnieniu się od państwa. Choć jest to zjawiskiem pozytywnym dla jednostek, to jednak stanowi też dowód na to, że nie potrafimy współpracować, skupiając się głównie na własnych sprawach i troszcząc się o siebie, a nie o wspólnotę, jaką jest społeczeństwo.

Potwierdzeniem opinii ekspertów są dane na temat udzielania się Polaków w życiu społecznym. Okazuje się, że spadła grupa osób deklarujących aktywność społeczną. Obecnie stanowią oni 15,2% respondentów. Coraz mniej osób należy też do różnorodnych organizacji. W tym roku było to tylko 13,7% wobec 14,8% w roku 2011.

Przy takich wynikach nie powinny dziwić dane na temat hierarchii wartości naszego narodu. Badania z 2013r. wskazują, że rośnie odsetek osób, dla których ważne jest zdrowie (65,3%), ale też zwiększa się grupa osób, dla których liczy się praca i pieniądze. Praca ma znaczenie dla 32,1% Polaków, co oznacza wzrost o 1,4%. Jeśli chodzi o pieniądze, to są ważne dla 29% obywateli, co daje wzrost na poziomie 0,8%.

Coraz ważniejsi stają się dla nas także przyjaciele. W tej kategorii wzrost wynosił 0,2%, co daje 10,6% Polaków, dla których przyjaźń ma duże znaczenie. W oczach Polaków spada natomiast wartość małżeństwa i dzieci. W pierwszej kwestii był to spadek o 3% do 50,4%, a w drugim spadek wynosił 1,5%, co daje 46,1% Polaków, dla których istotne jest posiadanie dzieci.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Diagnoza Społeczna 2013: Polacy narzekają na dochody.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm