pieniadz.pl

Decyzja Fed umocniła złotego. Jednak ryzyko korekty rośnie

czwartek, 26-01-2012 godz. 13:01

Wczorajsza deklaracja Fed o utrzymaniu rekordowo niskich stóp procentowych (0,0-0,25%) do końca 2014 roku, wobec deklarowanej wcześniej połowy 2013 roku, poprawiła perspektywy dla rynków finansowych. Szczególnie, że deklaracja ta idzie w parze ze stosunkowo niewielką korektą prognoz wzrostu gospodarczego dla USA w latach 2012-2013. Fed jest pod tym względem większym optymistą niż MFW, OECD, czy rynki finansowe.
Perspektywy dla rynków ryzykownych aktywów, w której to grupie są giełdy, surowce i polski złoty, poprawiły się po styczniowym posiedzeniu Fed. Dlatego obserwowane dziś wzmocnienie polskiej waluty nie może zaskakiwać. O godzinie 13:24 kurs USD/PLN testował poziom 3,2284 zł, natomiast EUR/PLN 4,2446 zł. Dolar jest dziś najtańszy od połowy listopada, a euro od pierwszej dekady września 2011 roku. Na wykresach obu par walutowych doszło do przełamania ważnych poziomów wsparcia. USD/PLN przełamał 8-miesięczną linię trendu wzrostowego, co jest ostatecznym potwierdzeniem zmiany trendu ze wzrostowego na spadkowy.

Wykres EUR/PLN przełamał natomiast średnioterminowe wsparcie tworzone przez dołek z października ub.r., kolejny raz potwierdzając zmianę trendu, do jakiej doszło jeszcze w drugiej grudniu ub.r.

Jakkolwiek sytuacja techniczna na wykresach USD/PLN i EUR/PLN wskazuje na dużą przewagę strony podażowej, co może sugerować silne umocnienie polskiej waluty w średnim terminie, to krótkoterminowo możemy mówić już o znaczącym wyprzedaniu. Dlatego, pomimo wygenerowanych dziś nowych sygnałów sprzedaży walut, z każdym dniem rośnie ryzyko wzrostowej korekty.

Obserwowany od drugiej połowy grudnia proces systematycznego umocnienia złotego to w głównej mierze efekt poprawy nastrojów na rynkach globalnych, co przekłada się na poprawę sentymentu do Polski i złotego. Doskonale to ilustruje korelacja notowań EUR/PLN i 5-letnich CDS-ów na polski dług.

W mniejszym stopniu aprecjacja jest bezpośrednim efektem wciąż dobrych wyników polskiej gospodarki. Czy też płynących w ostatnim czasie z Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej sugestii podważających rynkowe oczekiwania na cięcia stóp procentowych w Polsce w tym roku (rynek zakłada 2 obniżki po 25 pb, w naszej opinii RPP w 2012 roku nie zmieni stóp procentowych).

Do końca dnia nastroje na rynku walutowym będą kształtowane przez czynniki globalne. Dlatego zaplanowane na dziś publikacje danych z amerykańskiego rynku pracy (godz. 14:30) i nieruchomości (godz. 16:00) mogą okazać się ważniejsze, niż publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (godz. 14:00).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Decyzja Fed umocniła złotego. Jednak ryzyko korekty rośnie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm