pieniadz.pl

Czego młodzi Polacy oczekują od pracodawców?

sobota, 06-04-2013 godz. 16:04

Chociaż bezrobocie wśród młodych Europejczyków jest coraz większe, to jednak wcale nie przekłada się to na zmniejszenie ich wymagań wobec pracodawców. Osoby poniżej 30. roku życia często oczekują od firm odpowiednio wysokiego wynagrodzenia, jak też stosownych warunków pracy, które pozwolą im na satysfakcjonujący rozwój zawodowy. Tendencję tę widać także wśród Polaków.
Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu firmy Deloitte, „pokolenie Y”, czyli to, do którego zaliczane są osoby urodzone w na przełomie lat 80-tych i 90-tych, ma dość spore wymagania wobec pracodawców. Wskazuje na to badanie przeprowadzone łącznie w 11 krajach Europy Środkowej. Także młodzi Polacy chcieliby zarabiać więcej, niż wynosi minimalna płaca krajowa, a dodatkowo, chcieliby, aby ich stanowisko dawało im szansę stałego rozwoju.

Co ciekawe, to właśnie rozwój własny jest dla „pokolenia Y” ważniejszy od samych zarobków. Jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki dotyczące ogólnych wartości w życiu młodych ludzi, to na pierwszym miejscu znajduje się rodzina (86,2%), a na drugim zdrowie (82,3%). Dopiero na trzeciej pozycji pojawia się rozwój własny, który jest ważny dla 76,7% ankietowanych. Zaraz za nim znajduje się natomiast praca, którą wskazało 62,3% pytanych.

Mniej istotni od rodziny, zdrowia, rozwoju i pracy są dla młodych osób przyjaciele i znajomi (61,8%), ale mniej ważna jest też równowaga uzyskiwana pomiędzy pracą a życiem prywatnym (57,4%), kariera (44,0%), pieniądze (43,6%). Jeszcze mniej „pokolenie Y” ceni sobie czas wolny (36,9%) oraz spokojne życie (10,4%).

Jeśli chodzi o same wymagania wobec pracy, to dla młodych Polaków najważniejsze okazało się być to, aby stanowisko było interesujące. Odpowiedziało tak 72,2% osób. 70,6% ankietowanych uznało, że liczy się dla nich możliwość osiągnięcia czegoś w życiu zawodowym, a 67,9% respondentów stwierdziło, że istotne jest pogłębianie wiedzy i poszerzanie kwalifikacji.

Poza tym, Polacy cenią sobie w pracy sympatycznych współpracowników (66,9%), odpowiednio wysokie wynagrodzenie (61,0%) oraz równość traktowania pracowników (60,8%). Znacznie mniej osób zwraca uwagę na to czy praca pozwala nieść komuś pomoc (19,8%) i na społeczną użyteczność wykonywanych działań (18,7%).

Z wyników badań przeprowadzonych przez Deloitte wynika, że młodzi Polacy spodziewają się nieco mniejszego wynagrodzenia niż większość mieszkańców pozostałych krajów, w których prowadzono ankietę. Przy zatrudnieniu w formie praktyk Polacy spodziewają się zarobków na poziomie 1452zł netto, a w przypadku pracy na etacie, młodzi chcieliby otrzymywać 2798zł netto. To jednak oczekiwania sporo wyższe, niż te, o których respondenci mówili w ubiegłym roku.

Niemniej jednak, wymagania płacowe młodych Polaków wciąż są całkiem sporo mniejsze, niż np. oczekiwania Słoweńców, Czechów czy Słowaków.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Czego młodzi Polacy oczekują od pracodawców?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm