pieniadz.pl

Czas pracy przedsiębiorcy dłuższy od czasu pracy zwykłego pracownika?

niedziela, 08-06-2014 godz. 16:04

Nie od dziś mówi się o tym, że polscy pracownicy, choć spędzają w pracy więcej czasu niż większość pracowników z zachodnich krajów Europy, wciąż są mało wydajni. Mimo wszystko, zaskakiwać może fakt, że przepracowują się też sami przedsiębiorcy. Okazuje się bowiem, że przeciętny właściciel firmy na obowiązki zawodowe przeznacza tygodniowo 8 godzin więcej niż statystyczny pracownik etatowy. Z czego to wynika i jak przekłada się na sukces firmy?
Jak wynika z badania dr Dominiki Maison, która postanowiła sprawdzić zaangażowanie zawodowe polskich przedsiębiorców, w Polsce właściciele firm naprawdę ciężko pracują. A przynajmniej dużo. Dokładne dane wskazują, że na wykonywanie obowiązków zawodowych poświęcają oni tygodniowo średnio o 8 godzin więcej niż zwykli pracownicy etatowi.

Dodatkowo, przedsiębiorcy mniej korzystają z urlopów i zdecydowanie rzadziej decydują się na zwolnienia lekarskie. Dane dotyczące tej drugiej kwestii wskazały, że przedsiębiorców chodzących na zwolnienia wynikające ze złego stanu zdrowia jest ponad dwukrotnie mniej niż pracowników korzystających z takiej opcji. 27% podwładnych decyduje się zostać w domu z powodu choroby podczas, gdy wśród przedsiębiorców ten odsetek wynosi tylko 12%.

Okazało się jednak, że choć przedsiębiorcy rzadziej chodzą na zwolnienia, to ich przerwy w pracy są dłuższe. Dr Maison uważa, że wynika to z faktu, iż właściciele czekają do ostatniej chwili, Aby nie opuścić żadnego dnia pracy i na zwolnienie przechodzą dopiero wtedy, gdy stan ich zdrowia jest już naprawdę kiepski, a powrót do normalnej kondycji wymaga więcej czasu. Siłą rzeczy, chcąc uniknąć straty kilku dni roboczych, omijają ich w ten sposób jeszcze więcej.

Przedsiębiorcy rzadziej wyjeżdżają też na wakacje. Dane prezentowane przez dr Maison mówiły o 58% przedsiębiorców wyjeżdżających na urlopy. Zwykle nie są one jednak zbyt długie, bo mniej niż 30% robi sobie wakacje trwające więcej niż 15 dni.

Często zdarza się, że nawet, gdy przedsiębiorca zaplanuje dłuższy urlop, to z powodu nagłej sytuacji w firmie musi go skrócić. Planowanie krótkich odpoczynków jest więc nie tylko efektem oszczędności czasu, ale też zapobiegania skomplikowanym sytuacjom.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (09.06.2014 09:02)

ok

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm