pieniadz.pl

Co tak naprawdÄ™ determinuje sukces?

środa, 21-10-2015 godz. 18:06

Wydaje się, że nie ma uniwersalnego przepisu na sukces zawodowy. Część osób jest przekonanych, że pomaga w nim wykształcenie i ciężka praca. Inni uważają, że nic się nie uda, jeśli zabraknie odpowiednich znajomości. Według Instytutu Badań Edukacyjnych, w Polsce większe znaczenie ma status rodziców niż wykształcenie i realne zdolności ich dzieci.
Nikt nie wie tak naprawdę, co zrobić, żeby mieć pewność, że uda się osiągnąć sukces. Niemniej jednak, zazwyczaj ludzie dzielą się na dwie grupy – jedna z nich twierdzi, że najwięcej osiągnie się, dzięki ciężkiej pracy i determinacji. Trzeba zadbać o dobre wykształcenie, o doświadczenie, stały samorozwój. Inni uważają, że nic nie pomoże, jeśli nie będzie się miało kontaktów i po prostu szczęścia.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że w Polsce bardziej sprawdza się druga z tych teorii. Można mieć wykształcenie i doświadczenie, można być zmotywowanym do pracy, jednak nie gwarantuje to powodzenia na rynku pracy. Zdaniem wielu obywateli, łatwiej jest mieć odpowiednie kontakty. Niektórzy twierdzą nawet, że to właśnie znajomości są ważniejsze od przygotowania i kompetencji.

Z badań wynika, że w Polsce ogromną rolę w udanym życiu zawodowym odgrywają rodzice. To czynnik istotniejszy nawet od inteligencji. Już na etapie wczesnego etapu podstawówki okazuje się, że lepiej radzą sobie uczniowie mający rodziców z wykształceniem wyższym. Później to właśnie one idą na lepsze uczelnie wyższe, a wyższe szkoły zawodowe, szkoły niepubliczne i uczelnie gorszej kategorii pełne są studentów, których rodzice sami są słabiej wykształceni.

Liczy się również status materialny. Nie da się ukryć, że dzieci zamożniejszych rodziców radzą sobie lepiej praktycznie na każdym etapie edukacji. To natomiast daje im lepszy start w dorosłe, zawodowe życie. Pocieszeniem może być jedynie fakt, że mimo wszystko, umiejętności i inteligencja w pewnym stopniu zmniejszają różnice w szansach osób z bogatszych i biedniejszych rodzin. Niestety, różnica – choć mniejsza – pozostaje.

Mimo takich wniosków wynikających z przeprowadzonych badań, wcale nie oznacza to, że pieniądze potrzebne są do edukacji. Fakt, że pomagają, dając szansę na korepetycje czy dodatkowe kursy, ale specjaliści zwracają uwagę także na fakt, że po prostu lepiej wykształceni i bogatsi rodzice potrafią lepiej doradzać swoim dzieciom, jeśli chodzi o ich wybory edukacyjne.

Dokładniejsze badania wskazały np., że 93% rodziców z wyższym wykształceniem ma dzieci uczące się w liceum ogólnokształcącym, po którym absolutna większość idzie na studia. W przypadku rodziców, którzy nie posiadają dyplomu ukończenia szkoły wyższej, odsetek dzieci uczących się w LO wynosi 55%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Doradca (25.10.2015 17:38)

dla zainteresowanych http://www.bankina6.oferty-kredytowe.pl/

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm