pieniadz.pl

Co o polskiej gospodarce myślą międzynarodowe podmioty ekonomiczne?

niedziela, 29-05-2016 godz. 19:07

Najważniejsze instytucje ekonomiczne na świecie stale oceniają polską gospodarkę, wskazując przy tym podstawowe zagrożenia, które mogą ograniczać jej rozwój. MFW, OECD, Bank Światowy i agencje ratingowe uważają, że sytuacja naszego kraju jest dobra, jednak problem stanowi dla nas m.in. niż demograficzny, niska innowacyjność firm oraz ograniczona infrastruktura.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Bank Światowy oraz agencje ratingowe mają sporo do powiedzenia na temat polskiej gospodarki, wytykając jej słabe punkty, ale też podkreślając czynniki mające duży wpływ na jej zadowalającą dynamikę. Wniosek był dla nas optymistyczny, ponieważ zgodnie uznano, że kondycja naszego kraju jest dobra.

Zarówno dobre, jak i zÅ‚e strony polskiej gospodarki widoczne sÄ… niemal goÅ‚ym okiem. ZaczynajÄ…c od elementów, o których można mówić w samych superlatywach, należy podkreÅ›lić spadajÄ…ce bezrobocie, które np. w kwietniu znajdowaÅ‚o siÄ™ na  poziomie, jakiego w tym miesiÄ…cu roku nie notowano od 25 lat. Nasze PKB wzrasta o ponad 3% w ujÄ™ciu rocznym już po raz kolejny, co daje nam miejsce w czołówce europejskich krajów o najszybszym wzroÅ›cie. Dodatkowo, jako stabilny okreÅ›lono budżet naszego paÅ„stwa.

Gorzej Polska radzi sobie, jeśli chodzi o odbiór jej sytuacji przez agencje ratingowe. Przypomnimy, że agencja Standard & Poor’s obniżyła naszą długoterminową notę o jeden stopień z poziomu A- do BBB+. Agencja Moody’s utrzymała ocenę, ale ścięła perspektywę ze stabilnej na negatywną, za to Fitch podejmie decyzję na temat polskiego ratingu dopiero w lipcu.

OECD zwraca Polsce uwagę na zbyt słabo rozwiniętą infrastrukturę, która hamuje rozwój gospodarczy kraju. Podkreśla też, że choć program 500+ może rzeczywiście korzystnie wpływać na warunki demograficzne, to jednak, żeby mieć na niego fundusze, polski rząd powinien przeprowadzić gruntowną reformę podatkową, w której m.in. zlikwidowana zostanie obniżona stawka VAT.

Ponadto OECD doradza, żeby przyłożyć większą wagę do edukacji na szczeblu przedszkolnym, oferować lepsze wsparcie gorszym uczniom i starać się wyrównywać szanse oraz poprawić jakość kształcenia zawodowego. Ważne jest również zwiększenie liczby pracujących kobiet, a do tego potrzebne byłyby instytucje świadczące usługi opiekuńcze oraz świadczenia opiekuńcze ułatwiające łączenie pracy z wychowaniem dzieci.

MFW martwi się planami Polski odnośnie obniżenia wieku emerytalnego i przewalutowania kredytów frankowych. Analitycy twierdzą, że może to osłabić naszą gospodarkę, która zgodnie z metodologią MFW, rozwija się w tempie wynoszącym ok. 3,6% rocznie. Wspomniano też, że na niekorzyść gospodarki Polski działają znaczne różnice w zamożności mieszkańców poszczególnych części kraju.

Bank Światowy prezentuje prognozy podobne do MFW, a przy okazji zaleca, by polski rząd przeprowadził reformę sektora socjalnego, reformę zarządzania finansowego, a także zajął się rozwojem infrastruktury transportowej, rozwojem regionów pozostających w tyle, deregulacją kolejnych zawodów, wsparciem dla biznesmenów czy wspieraniem stabilności sektora finansowego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Co o polskiej gospodarce myślą międzynarodowe podmioty ekonomiczne?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm