Co nam przyniesie nowy rok? Najważniejsze zmiany w Polsce
Poza Elektroniczną Weryfikacją Uprawnień Świadczeniobiorców, pojawić ma się także opcja internetowego rejestrowania się w przychodniach lekarskich. Na razie taka możliwość dotyczy tylko części jednostek medycznych, jednak zakłada się, że ich baza będzie stale poszerzana.
Postępująca cyfryzacja będzie również widoczna na przykładzie telewizji. Rozpoczęty w listopadzie 2012r. proces cyfryzacji będzie kontynuowany do lipca 2013r., aż na terenie całego kraju odbierany będzie sygnał cyfrowy, a nie analogowy, jak dotychczas.
Oprócz tego, od 2013r. łatwiejszy ma być dostęp przedsiębiorstw do usług pocztowych. Dzięki temu, rząd chce wesprzeć firmy, dając im możliwość optymalnego funkcjonowania i pozwalając na zmniejszenie kosztów działania. Przedsiębiorcy będą od teraz mogli dokonywać szerszego zakresu czynności bez zezwoleń, jedynie na podstawie wcześniejszego wpisu do rejestru operatorów pocztowych.
Od dzisiaj obowiązywała będzie także nowa minimalna stawka miesięcznego wynagrodzenia. Będzie to 1600zł brutto, czyli o 100zł więcej, niż do tej pory. W 2013r. należy się też spodziewać wzrostu stopy bezrobocia i dalszych, licznych upadłości firm. Z pewnością odczujemy spowolnienie gospodarcze, jednak według optymistycznych wizji ekspertów, potrwa to tylko do połowy roku.
Jak zwykle, nowy rok wiąże się również ze zmianą cen. Niektóre poszybują w górę, inne spadną. Podrożenia należy spodziewać się głównie wśród produktów mącznych, ze względu na wzrost rynkowej ceny zbóż. W górę pójdą też ceny cukru, mięsa, herbaty i kawy oraz papierosów. Wyższe będą także opłaty za wodę oraz energię elektryczną, wywóz śmieci i czynsz. Ponadto, podrożeje gaz LPG. Wyraźnie więcej zapłacimy także za egzaminy na prawo jazdy oraz za bilety komunikacji publicznej.
Stanieje natomiast gaz, co odczują głównie ci, którzy używają go najwięcej, czyli przede wszystkim osoby korzystające z gazowego ogrzewania mieszkań. Według ekspertów, cena gazu ma być niższa nawet o 10% w stosunku do stawek z roku 2012. Taniej ma być na rynku nieruchomości oraz na rynku motoryzacyjnym, szczególnie w kwestii usług świadczonych przez dilerów samochodowych.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.