pieniadz.pl

Ciekawe dane NBP - jak rozpoczynamy pracÄ™ i jak z niej odchodzimy?

piÄ…tek, 05-12-2014 godz. 16:04

Narodowy Bank Polski postanowił sprawdzić, w jaki sposób Polacy są przyjmowani do pracy, a także w jaki sposób z niej odchodzą. Okazało się, że największa grupa obywateli przyjmowanych na konkretne stanowisko to ci, którzy już wcześniej byli zatrudnieni i mają jakieś doświadczenie. Jeżeli natomiast chodzi o odchodzenie z pracy, to najczęściej wynikało ono z wygaśnięcia umowy.
Narodowy Bank Polski przeprowadził bardzo ciekawe badanie dotyczące tego, w jaki sposób jesteśmy przyjmowani do pracy oraz jak z niej odchodzimy. Najważniejsze wnioski, jakie płyną z uzyskanych danych to fakt, że w polskich firmach najczęściej zatrudniane są osoby, które pracowały już wcześniej i mają jakiekolwiek doświadczenie zawodowe, jak i ten, że odchodzimy z pracy zwykle dlatego, że wygasa umowa zawarta z pracodawcą.

Dokładniejsze odczyty wskazują, że 66,8% pracowników w polskich przedsiębiorstwach to ci z doświadczeniem zawodowym, natomiast zatrudnieni po raz pierwszy stanowią 14,4%. Pozostali, czyli 18,8% pracowników to osoby, które musiały podjąć pracę z powodu zawieszenia innych świadczeń.

Co ciekawe, odsetek osób, które już wcześniej pracowały wyższy od średniej jest w sektorze przemysłowym i budownictwie, za to niższy w usługach. W tym drugim sektorze pracodawcy mają najwyraźniej więcej śmiałości, by przyjmować osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z pracą. Odsetek tych, dla których jest to pierwsza praca w życiu wynosi w usługach 15,9%, podczas gdy w przemyśle i budownictwie jest to 12,0%.

Jeśli chodzi o grupę osób zatrudnianych z innych powodów, to w przemyśle jest to 17,7% pracowników, a w usługach 19,6%. Najliczniejszą grupą pozostają, oczywiście, ci pracujący już wcześniej. W przemyśle i budownictwie stanowią oni 70,4% spośród wszystkich przyjmowanych osób, a w usługach jest to 64,6% osób.

Z pracy odchodzimy najczęściej naturalnie, wskutek wygaśnięcia umowy wiążącej nas z firmą. Jest tak w 30,8% przypadków. Popularną przyczyną jest też rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (28,0%). W 16,9% przypadków to pracodawca wręcza nam wypowiedzenie, natomiast w 8,8% to pracownik chce odejść z pracy. 15,5% stanowią za to wszystkie inne powody.

Odsetek osób odchodzących z pracy z konkretnych powodów w poszczególnych sektorach wygląda podobnie. W przemyśle i budownictwie z powodu wygaśnięcia umowy pracę traci 28,0% osób, a w usługach jest to 32,7%. Za porozumieniem stron zwalnia się w pierwszym przypadku 29,0%, a w drugim 27,3% pracowników.

JeÅ›li chodzi o wypowiedzenie ze strony pracodawcy, to w sektorze przemysÅ‚owym taki powód stanowi 18,6% zwolnieÅ„, a w usÅ‚ugach jest to 15,8% odejść. Pracownicy zwalniajÄ… siÄ™ w przemyÅ›le w 8,4% przypadków, a w sektorze usÅ‚ugowym jest to 9,0% sytuacji. PozostaÅ‚e przyczyny stanowiÄ… w przemyÅ›le 15,9% odejść  pracy, a w usÅ‚ugach jest to 15,2%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ciekawe dane NBP - jak rozpoczynamy pracÄ™ i jak z niej odchodzimy?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm