pieniadz.pl

Chcesz zmienić zawód? To nie jest takie trudne!

niedziela, 18-11-2012 godz. 14:02

Wybierając poszczególne szczeble edukacji, jak i sam zawód, kierujemy się różnymi pobudkami. Dopiero życie weryfikuje słuszność naszych decyzji. Problemy na rynku pracy mogą uświadomić nam, że gdybyśmy byli przygotowani do wykonywania innego zawodu, byłoby nam łatwiej znaleźć zatrudnienie. Zdarza się też, że dopiero po kilku latach pracy zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym powołaniem jest coś innego. Co można z tym zrobić? Najlepiej zmienić zawód!
Zmiana zawodu może wynikać z próby dostosowania się do aktualnych potrzeb rynku pracy, jak i z faktu, że nasza praca po prostu przestała nam odpowiadać. Zanadto się stresując, nie czując radości z podejmowanych działań, wyniszczamy samych siebie, a brak zapału sprawia, że stajemy się mniej wydajnymi pracownikami. Wiele osób nie ma na tyle odwagi, by zdecydować się na przekwalifikowanie, jednak w niektórych sytuacjach to właśnie zmiana zawodu bywa najlepszym rozwiązaniem.

Zanim jednak zaczniemy podejmować działania mające na celu przekwalifikowanie, koniecznie należy dokładnie zastanowić się na tym, jaki ma być nasz nowy zawód. To ważne, żeby drugim razem nie popełnić błędu. Najlepszym wyborem będzie taki zawód, który jednocześnie stanie się naszym hobby, dlatego warto zastanowić się nad połączeniem dotychczasowych zainteresowań z pracą. Dobrze także, jeśli jest to coś, na czym już choć trochę się znamy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni swojego wyboru, możemy skorzystać z porady profesjonalnego doradcy zawodowego. Wytłumaczy nam on, w jaki sposób najlepiej jest dobierać zawód do własnych predyspozycji i pomoże zapobiec kolejnej pomyłce.

Ze względu na brak doświadczenia w nowym zawodzie, dobrze jest znaleźć stosowne kursy oraz szkolenia, które mogłyby zaświadczać o naszym przygotowaniu do wykonywania obowiązków innych, niż dotychczas. Ponadto, przydatny może okazać się udział w konferencjach tematycznych. Świetnie byłoby też skończyć studia podyplomowe z danej dziedziny, jednak to opcja dla tych, których wcześniejsze wykształcenie w jakiś sposób nawiązuje do nowo wybranego zawodu.

Żeby uniknąć długiego okresu bezrobocia, dobrze jest rozpocząć dokształcanie się jeszcze w trakcie wykonywania poprzedniej pracy. Wtedy przejście z jednego zawodu na drugi będzie sprawniejsze, a czas pomiędzy zakończeniem jednej umowy a podpisaniem kolejnej znacznie się skróci.

Warto pamiętać również o tym, że początkowo niekoniecznie otrzymamy świetne oferty pracy. Musimy liczyć się z tym, że pierwsze stanowisko może nie do końca odpowiadać naszym wymaganiom. Niemniej jednak, zdobywanie doświadczenia staje się w tym przypadku priorytetem. Po przekwalifikowaniu wielu pracodawców będzie nas traktowało na równi z absolwentami, którzy dopiero zaczynają przygodę z pracą zawodową. Oznacza to, że musimy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie pogłębiać wiedzę oraz doskonalić umiejętności.

Alternatywą dla przekwalifikowania się i poszukiwania pracy w nowym zawodzie jest założenie własnej firmy. Tutaj nikt nie będzie sprawdzał naszych kompetencji, więc możemy zająć się każdą branżą, jaka tylko nas interesuje i na której w jakimś stopniu się znamy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

jacy (22.11.2012 19:00)

Chciałbym zostać spedytorem, kierowcą.Teraz w transporcie znajdzie się pracę. Ogromne firmy jak http://fracht.pl mają zakładki na stronie z ofertami pracy, a po bankowości...nic

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm