pieniadz.pl

Chcesz przetrwać kryzys? Naucz się zarządzać własnymi finansami!

niedziela, 16-12-2012 godz. 14:02

Rozsądne gospodarowanie domowym budżetem to podstawa przetrwania w dobie kryzysu, dlatego warto zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, żeby poradzić sobie w tym okresie. Okazuje się, że wcale nie musi to być tak trudne, jak nam się wydaje. Niekoniecznie będziemy musieli decydować się na szereg wyrzeczeń. Czasem wystarczy jedynie przemyślany zakup i stała kontrola nad własnymi finansami.
Pierwszym krokiem do rozsądnego gospodarowania finansami osobistymi jest dokładne przyjrzenie się temu, na co wydajemy poszczególne sumy. Warto spisywać wydatki, zbierać paragony i faktury, a następnie podliczyć, co konkretnie pochłania najwięcej pieniędzy. To pozwoli nam rozdzielić całość na rozchody stałe, które ponosimy w każdym miesiącu oraz na te pozostałe, które umożliwiają ewentualne cięcia wydatków.

Poza samym spisem, eksperci zalecają, by przeanalizować te wydatki, które doprowadziły nas do najtrudniejszej sytuacji finansowej w ostatnich miesiącach. Zastanówmy się przy tym, jakie podobne, kosztowne wydarzenia mogą pojawić się w najbliższym roku. Warto wziąć pod uwagę wszelkie uroczystości rodzinne, w tym urodziny bliskich, komunie, śluby. Dzięki temu, że zaczniemy myśleć o nich odpowiednio wcześnie, będziemy mieli szansę, by się do nich odpowiednio przygotować pod względem finansowym.

Na podstawie spisanych wydatków, postarajmy się ustalić, jaka suma jest nam potrzebna do przeżycia jednego miesiąca, uwzględniając przy tym tylko podstawowe potrzeby całej rodziny. Uwzględnijmy opłaty stałe, a także te niezbędne na żywność i środki czystości. W miarę możliwości, odłóżmy stosowną kwotę na konto, byśmy mieli pewność, że pieniądze te nie zostaną wydane na nic innego.

Dzięki takiemu rozdzieleniu posiadanych środków finansowych, w kieszeni pozostawimy te pieniądze, które można spokojnie wydać na drobniejsze sprawy. Mimo tego, przy ich opłacaniu także starajmy się zadbać o oszczędności. Starajmy się robić zakupy tam, gdzie ceny są stosunkowo niskie. W dzisiejszych czasach wcale nie musimy przechadzać się po wszystkich pobliskich sklepach i spisywać ceny produktów. Wystarczy znaleźć strony internetowe tych punktów i przejrzeć ich ofertę. Zwracajmy uwagę na promocje, korzystajmy z kart stałego klienta czy programów lojalnościowych.

Jednymi z oczywistych metod oszczędzania są dbałość o wyłączanie światła i dokładne zakręcanie wody tak, by nie generować niepotrzebnych, zbyt dużych rachunków za media. Można też postarać się o oszczędność paliwa, częściej spacerując do sklepu lub jeżdżąc na rowerze do znajomych lub do pracy.

Choć oszczędzanie oparte na opisanych sposobach nie daje jednorazowo zawrotnych sum, to jednak na przestrzeni całego roku można zauważyć niezłe efekty. Natomiast sam fakt spisywania, analizowania oraz planowania wydatków pozwoli nam zatroszczyć się o to, żeby pieniądze zostały odpowiednio rozłożone na cały miesiąc. Uświadamiając sobie, ile dokładnie możemy wydać w jeden dzień czy tydzień, będziemy mogli dostosować wszelkie wydatki do własnych możliwości, unikając w ten sposób zadłużeń czy opóźnień w płatnościach.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Maciej (17.12.2012 11:49)

No tak, zgadzam się z tym, że należy oszczędzać niemal każdego dnia, w każdej sytuacji, ale ludzie oszczędzają już od dłuższego czasu i ciągłe zaciskanie pasa jest coraz bardziej demotywujące. Brakuje miejsc pracy, płace też nie są zbyt wysokie... Zastanawiam się nad założeniem własnej działalności, ale w naszym kraju to też nie jest aż tak łatwe, w każdym razie teraz skupiam się na dobrym biznes planie (tak w ogóle to polecam świetną infografikę, omawiającą krok po kroku jak napisać biznes plan: http://www.resulto.pl/baza-wiedzy/jak-napisac-biznes-plan-infografika/), więc mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie i naprawdę będzie lepiej niż jest obecnie...

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm