pieniadz.pl

Ceny ropy groźne również dla złotego

piÄ…tek, 24-02-2012 godz. 20:08

Grecja dostała unijną pomoc, kurs euro względem dolara bardzo wyraźnie zwyżkował i w konsekwencji również złoty jest najmocniejszy wobec amerykańskiej waluty od kilku miesięcy. Jednak nie można powiedzieć, iż był to tydzień samych dobrych wiadomości dla polskiej waluty.
Miniony tydzieÅ„ przyniósÅ‚ niewielkie zmiany notowaÅ„ par EURPLN i CHFPLN oraz widoczne umocnienie zÅ‚otego wzglÄ™dem dolara i funta. Ruch na parze GBPPLN to głównie zasÅ‚uga sÅ‚aboÅ›ci funta, który traciÅ‚ po publikacji raportu Banku Anglii, ujawniajÄ…cego peÅ‚ne poparcie w Radzie Banku dla programu luzowania iloÅ›ciowego. Umocnienie wzglÄ™dem dolara to głównie efekt wzrostów na parze EURUSD, co jest wynikiem rozstrzygniÄ™cia po dÅ‚uższym okresie niezdecydowania. 

Dane z niemieckiej gospodarki były nieco sprzeczne: wyraźny wzrost indeksu Ifo kontrastował z zauważalnym cofnięciem indeksów PMI. Dane nie negują scenariusza ożywienia w strefie euro, ale nieco temperują optymizm po styczniowych odczytach. Scenariusz ożywienia zanegować mogą natomiast rosnące ceny ropy, o ile trend ten nie zostanie powstrzymany. Względnie dobre dane makro i obawy o rożnego rodzaju ograniczenia natury podażowej spowodowały wzrost ceny baryłki Brent w pobliże 125 USD, czyli blisko ubiegłorocznych maksimów. Wzrost cen ropy jest ewidentnym czynnikiem ryzyka dla europejskiej gospodarki, a zatem także dla złotego.

Kalendarz na przyszÅ‚y tydzieÅ„ aż pÄ™ka od iloÅ›ci pozycji. Centralnym wydarzeniem bÄ™dzie drugi przetarg na 3-letnie pożyczki EBC (Å›roda), na którym banki mogÄ… zgÅ‚osić jeszcze wiÄ™kszy popyt niż w ubiegÅ‚ym roku. SkutecznoÅ›ci tego narzÄ™dzia (miÄ™dzy innymi) przypisuje siÄ™ tegorocznÄ… poprawÄ™ nastrojów na rynkach, w tym umocnienie zÅ‚otego. Z kolei już w weekend odbÄ™dzie siÄ™ spotkanie ministrów finansów i bankierów G20 ws. dokapitalizowania MFW. Gdyby spotkanie to przyniosÅ‚o konkretne rozstrzygniÄ™cie, poczÄ…tek tygodnia mógÅ‚by  przynieść kontynuacjÄ™ tendencji z ostatnich dni.

Z danych makro warto zwrócić uwagę na polski PMI i amerykański ISM (obydwa w czwartek), a także podobny indeks dla Szwajcarii (oraz indeks KOF, który zostanie opublikowane w środę), który jest potencjalnym pretekstem dla szwajcarskiego banku centralnego do podjęcia próby osłabienia franka. Na środę i czwartek zaplanowane zostały półroczne podsumowania polityki monetarnej w amerykańskim Kongresie, których dokona szef Rezerwy Federalnej. Oczekujemy, iż B.Bernanke pominie rosnące ryzyko dla wyższej inflacji w USA, a więc wystąpienia nie będą pretekstem do umocnienia dolara.

Podsumowując, choć na moment obecny nie widać czynnika, który mógłby w najbliższych dniach być przyczyną strachu na rynku, fakt zdyskontowania dobrych informacji (dane i działania banków centralnych) jak i rosnące niebezpiecznie wysoko ceny ropy stanowią argument za wystąpieniem dłuższej w czasie korekty na rynku złotego. W piątek tuż przed godziną 16.00 kurs EURPLN wynosił 4,1640, USDPLN 3,0980, CHFPLN 3,4570, zaś GBPPLN 4,9140.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ceny ropy groźne również dla złotego.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm