pieniadz.pl

Bezpieczne korzystanie z e-konta bankowego

poniedziałek, 26-12-2016 godz. 23:11

Nie wszyscy posiadają konta bankowe z internetowym dostępem do posiadanych środków i możliwością zdalnego nimi operowania. Część osób unika tak wygodnego rozwiązania z obawy przed cyberatakami, które mogą doprowadzić do utraty pieniędzy. Związek Banków Polskich wydał poradnik, który ma chronić przed takimi sytuacjami i zachęcać do internetowej obsługi swoich rachunków.
Związek Banków Polskich opublikował poradnik dla wszystkich osób korzystających z każdego rodzaju bankowości elektronicznej. Ma on pozwolić Polakom uniknąć problemów związanych z wyłudzeniem danych i oszustwami różnego typu. Jest to tak istotne tym bardziej że dla znacznego zwiększenia bezpieczeństwa wystarczy wystrzegać się naprawdę drobnych błędów.

Poradnik ZBP nosi tytuł „Cyberbezpieczny portfel”. Do najważniejszych zasad bezpieczeństwa, jakie są w nim zawarte należą te, które przypominają, że nigdy nie należy udostępniać karty płatniczej, debetowej, kredytowej ani numerów PIN osobom trzecim. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo kart, lista przewinień Polaków jest jednak dłuższa.

Eksperci przestrzegają przed noszeniem kart w portfelu i kieszeni. Niestety, przyznaje się do tego 67% kobiet i 64% mężczyzn. Znaczny jest też odsetek Polaków noszących wszystkie karty jednocześnie, nawet jeśli nie są potrzebne. Przyznało się do tego 56% ankietowanych panów i 57% pań. Dodatkowo 12% respondentów i 19% respondentek nosi przy sobie zapisany kod PIN a 29% zarówno kobiet, jak i mężczyzn nie zwraca uwagi na to, czy wpisuje PIN w sposób niewidoczny dla osób postronnych.

Wielu Polaków nie wie, jak postępować w razie utraty karty lub dokumentów, dlatego ZBP przypomina, że w pierwszej kolejności należy zgłosić brak karty do banku. Można to uczynić nie tylko w instytucji, w której posiada się rachunek. Zastrzeżenie karty możliwe jest w każdym banku. Następnie należy jak najszybciej zgłosić utratę dokumentów na policji.

Ponadto ZBP przestrzega przed otwieraniem linków i załączników z maili wysyłanych z kont podszywających się pod banki i firmy finansowe. Często są one fikcyjne i służą jedynie wyłudzeniu cennych danych. Należy też ostrożnie korzystać ze stron bankowych, zwracając uwagę na wszelkie odstępstwa od normy, czyli np. zmiany w sposobie logowania czy w wyglądzie strony.

Ogólne zasady dotyczą natomiast korzystania z urządzeń chronionych programami antywirusowymi, robienia zakupów wyłącznie u zaufanych sprzedawców oraz lekceważenia jakichkolwiek nieprzeciętnych próśb o podanie danych osobowych i bankowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

ola (14.01.2017 23:18)

Grunt to bank któy ma zabezpieczenia, Ja pieniadze trzymam w getine i nie boję się o ich bezpieczeństwo.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm