pieniadz.pl

Akcja "Weź paragon" rozpoczęta - potrwa do 24 lutego

poniedziałek, 14-01-2013 godz. 14:02

Dzisiaj, 14 lutego 2013r. już po raz kolejny rozpoczęła się akcja Ministerstwa Finansów „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Potrwa ona do 24 lutego b.r. Jej głównym celem jest sprawdzenie, czy firmy handlowe i usługowe wydają paragony potwierdzające dokonanie transakcji. Chodzi tu jednak nie tylko o kontrolę prowadzoną przez Fiskusa, ale również o uświadomienie Polakom, dlaczego warto brać paragony.
Zainicjowana przez Ministerstwo Finansów akcja „Weź paragon” prowadzona jest już od kilku lat. Każdego roku występuje w dwóch edycjach, które odbywają się w okresach, w których obserwowalna jest wzmożona aktywność turystyczna, czyli w czasie letnich wakacji oraz ferii zimowych. Jej głównym celem jest sprawdzenie, czy polscy handlowcy i usługodawcy wydają klientom paragony stanowiące dowód przeprowadzonej transakcji.

Jak podkreślają specjaliści, domaganie się wydania paragonu jest istotne z kilku względów. Przede wszystkim, zwykle jest on niezbędny do późniejszej, ewentualnej reklamacji towaru. Poza tym, pozwala on kontrolować wydatki i sprawdzać, czy na pewno płacimy tyle, ile powinniśmy. To szczególnie ważne, gdy dokonujemy większych zakupów. Paragon pozwala nam ustalić, czy na pewno każdy produkt kosztował tyle, ile powinien i czy sprzedający nie zawyżył przypadkiem ostatecznego rachunku.

Oprócz tego, paragon oznacza, że transakcja została spisana w ewidencji prowadzonej przez dany punkt handlowy lub usługowy. Tym samym, jednostka rozliczy się z niego z Fiskusem. To ważne, między innymi, z uwagi na zasady uczciwej konkurencji.

Ze względu na specyfikę okresu zimowego, urzędnicy skarbowi kontrolujący jednostki handlowe i usługowe, skupią się na miejscach, w których pojawiać będzie się największa liczba zimowych turystów, czyli m.in. na restauracjach i barach, wypożyczalniach sprzętu zimowego, różnego rodzaju punktach handlowych znajdujących się głównie w miejscowościach wczasowych.

W razie wykrycia, że dana jednostka nie wydaje paragonu i nie ewidencjonuje transakcji na kasie fiskalnej, urzędnik skarbowy nałoży nią mandat, który może wynieść nawet ponad 3 tysiące złotych. W ubiegłym roku takich mandatów wystawiono naprawdę sporo, bo według wyliczeń Fiskusa, liczba ok. 25,5 tysiąca nałożonych mandatów opiewała łącznie na kwotę ok. 6,5 miliona złotych!

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

aicha (15.01.2013 09:31)

Dzisiaj, 14 lutego 2013r...? :-)

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm