40 godzin pracy w tygodniu to za dużo?
Już niejednokrotnie wspominano o tym, że w naszym kraju długość pracy nie przekłada się na jej wydajność. Problem tkwi np. w tym, że Polacy na stanowisku pracy skupiają się nie tylko na wykonywaniu obowiązków zawodowych, ale też na wielu innych sprawach. W rezultacie, potrzebują więcej czasu, by wykonać to, co np. Niemcy zrobią w dwukrotnie szybszym tempie. Żeby poprawić sytuację naszej gospodarki nie trzeba więc pracować po 8 godzin dziennie, a pracować w inny sposób.
8-godzinny dzień pracy obowiązuje w Polsce od 1919r. i zastąpił aż 16-godzinny wymiar pracy. Przez lata wydawało się, że to idealna sytuacja dla pracowników. Niemniej jednak, ogromny postęp technologiczny i związana z nim informatyzacja, mechanizacja, robotyzacja i wszystkie inne procesy usprawniające działania sprawiły, że człowiek ma coraz mniej do zrobienia. W wielu pracach zastępują go bowiem maszyny.
Sprawia to, że ludzie wcale nie muszą przebywać w pracy tak długo, jak kiedyś. Mimo tego, nadal utrzymywany jest 8-godzinny dzień pracy. Owszem, taka sytuacja jest potrzebna, gdy chodzi o niektóre zawody, jednak takich fachów jest coraz mniej. Wiele stanowisk jest typowo zadaniowych, a to znaczy, że liczy się nie czas pracy, a jej efekt. Wtedy nie powinno mieć znaczenia to, jak długo pracownik wykonuje zadanie, a to, co z tego wynika. 8 godzin przebywania na stanowisku pracy traci swój sens.
Według ekspertów, idealnym czasem pracy jest 4,5 godziny dziennie, czyli ok. 22 godzin tygodniowo. Brzmi to niesamowicie, ponieważ to praktycznie dwukrotnie mniej, niż obecnie. Niemniej jednak, zgodnie z doświadczeniami, jeśli 4,5 godziny w ciągu dnia poświęcimy wyłącznie na pracę – bez przerw, odpoczynków, rozmów itd., to praca będzie równie, a może nawet bardziej efektywna, niż kiedy przez 8 godzin przerywamy wykonywanie obowiązków wychodząc wielokrotnie do toalety, idąc na drugie śniadanie, patrząc w podłogę, zamyślając się lub rozmawiając ze współpracownikami.
Ponadto, naukowcy zaznaczają, że poza większą wydajnością, skrócenie czasu pracy przełożyłoby się na lepsze zdrowie i dłuższe życie wielu zatrudnionych. Pomagałoby też w utrzymaniu życia prywatnego na satysfakcjonującym poziomie. Poza tym, obniżyłoby to koszty zatrudnienia i zredukowało poziom bezrobocia.
Jeżeli chodzi o pracę mającą charakter czasowy i wymagającą wydłużonego przebywania na danym stanowisku, to istnieje opcja zatrudnienia dwóch osób na zmianę lub też takiego ułożenia zasad prawnych, by były one bardziej elastyczne i dostosowane do konkretnych zawodów.
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub zalogować.